SHARON, Pa. – With sectionals in the rearview mirror, the top wrestlers in District 10 have their sights set on the D10 championships.
• See the 2023 wrestling championship hub
• See the complete District 10 Class 2A brackets
Action is slated to get underway on Friday at 5 p.m. with wrestling on four mats. The action will conclude on Saturday with the Parade of Champions and finals at 5:30 p.m.
The top eight wrestlers will advance to the Northwest Regional.
There are five defending district champions in the field – Conneaut’s Hunter Gould and Collin Hearn, Fort LeBoeuf’s JoJo Przybycien, Grove City’s Hunter Hohman, and Titusville’s Brock Covell.
Here’s a look at each weight class.
107
Section I champion: Sierra Chiesa (Northwestern, 28-4)
Section II champion: Angelo Lomonte (Reynolds, 24-9)
Others to watch: Adika Fiscus (Warren, 23-7), Kyle Lantz (Cochranton, 23-8), Hudson Wolbert (Grove City, 26-9), Steven Willis (Corry, 30-9)
114
Section I champion: Rocky Kowle (North East, 23-7)
Section II champion: Carter Beck (Saegertown, 29-2)
Others to watch: Hunter Geiberl (Commodore Perry, 25-10), Miach Rodriguez (Northwestern, 21-13), Cael Dailey (Franklin, 29-5)
121
Section I champion: Jake Bennett (Fort LeBoeuf, 31-11)
Section II champion: Hudson Hohman (Grove City, 26-6)
Others to watch: Sebastian Chiesa (Northwestern, 25-6), Logan Hodak (Corry, 22-9), Ethan Springer (Sharpsville, 22-15)
127
Section 1 champion: Cyrus Hurd (North East, 16-2)
Section II champion: Hunter Gould (Conneaut, 27-2)
Others to watch: Ian Mancuso (Youngsville, 21-11), Noah Cuic (Fort LeBoeuf, 25-18), Alex Rueberger (Sharpsville, 25-8), Chase Blake (Maplewood, 22-13)
133
Section I champion: JoJo Przybycien (Fort LeBoeuf, 35-6)
Section II champion: Chase Bell (Reynolds, 25-9)
Others to watch: Brody Beck (Cambridge Springs, 26-7), Trenton Rodgers (Titusville, 24-7), Konnor Kimmy (North East, 22-5), Will Allen (Corry, 34-9), Jonathan Bissell (Sharpsville, 33-7)
139
Section I champion: Nate Stearns (Titusville, 23-7)
Section II champion: Wyatt Lazzar (Commodore Perry, 31-4)
Others to watch: Rudy Gentile (Greenville, 26-9), Logan McDonald (Youngsville, 24-10), Blake Glass (Fort LeBoeuf, 18-15), Cash Morrell (Cochranton, 25-9)
145
Section I champion: Hudson Spires (General McLane, 26-12)
Section II champion: Gunnar Gage (Cambridge Springs, 24-2)
Others to watch: Gavin Donaldson (Titusville, 27-12), Cody Hamilton (Grove City, 28-2), Tino Gentile (Reynolds, 24-11)
152
Section I champion: Story Buchanan (Girard, 32-0)
Section II champion: Caullin Summers (Sharpsville, 29-6)
Others to watch: Louie Dejulia (Reynolds, 12-18), Seffan Lynch (North East, 23-4), Kyle Cousins (General McLane, 27-11), Christian Hacker (Sharon, 26-8)
160
Section I champion: Tucker Lindell (Eisenhower, 25-6)
Section II champion: Hunter Hohman (Grove City, 33-1)
Others to watch: Clay Thomas (Union City, 23-6), Collin Hearn (Conneaut, 25-3), Chance Kimmy (General McLane, 30-9), Mason Savitz (Corry, 21-6)
172
Section I champion: Conner McChesney (Fort LeBoeuf, 35-6)
Section II champion: Jalen Wagner (Reynolds, 28-3)
Others to watch: Brock Covell (Titusville, 29-5), Josh Divens (Sharpsville, 22-6), Alex Hackwelder (Grove City, 24-12)
189
Section I champion: Ethyn Allen (Corry, 33-8)
Section II champion: Teague Calvin (Greenville, 29-9)
Others to watch: Magnus Lloyd (General McLane, 23-7), Brayden McCloskey (Reynolds, 27-10), Ryan Welka (Fort LeBoeuf, 14-7), Aiden Osborne (Commodore Perry, 16-8), Ryan Miller (Seneca, 17-4) Sam Kightlinger (Harbor Creek, 29-9), Benji Bauer (Eisenhower, 23-8)
215
Section I champion: Abe Keep (Girard, 30-2)
Section II champion: Porter Brooks (Saegertown, 25-8)
Others to watch: Dan Church (Fort LeBoeuf, 35-5), Drew Dygert (Conneaut, 18-12), Hunter Yeager (Commodore Perry, 20-13), Ryan Dedrick (General McLane, 25-16)
285
Section I champion: Wilson Spires (General McLane, 20-5)
Section II champion: Mike Mazurek (Sharon, 27-1)
Others to watch: Zach Baldwin (Girard, 27-6), Garet Guthrie (Commodore Perry, 19-11), John Duran (Fort LeBoeuf, 26-14), Joey Peterson (Greenville, 30-9)