Connect with us

Fall Sports

District 10 Boys’ Soccer Region All-Star Teams Announced

Cathedral Prep's Noah Handzel.

ERIE, Pa. – District 10 region all-stars in boys soccer were released, as voted on by region coaches.

Earning player of the year honors were Mercer’s Max Ellis (Region 1), Greenville’s Logan Lentz and Grove City’s Pierson Badowski (Region 2), Mercyhurst Prep’s Shawn Ganger (Region 3), Franklin’s Gage Haniwalt (Region 4) and Cathedral Prep’s Noah Handzel (Region 5).

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS
FIRST TEAM

           

Skyler Sloan — Wilmington — 12 — GK
Kyle Stringert — Commodore Perry — 11 — GK
Max Ellis — Mercer — 12 — M
Rylan Piccirilli — Sharpsville — 10 — ST
Joe Saterlee — Wilmington — 12 — F
Colin Hill — Wilmington — 11 — M
Liam Campbell — Sharpsville — 12 — M
Cole Cunningham — Mercer — 11 — W
Garrett Thumm — Mercer — 12 — F
Charles Krepp — Wilmington — 12 — OD
Easton Mozes — Commodore Perry — 11 — SW
Nick Ondo — Kennedy Catholic — 12 — LD
Luke Lasko — Mercer — 12 — CB
David Roberts — Wilmington — 12 — OD

SECOND TEAM

Jack Leipheimer — Sharpsville — 12 — GK
Hunter Capperes — Sharpsville — 9 — CM
Aidan Chulik — Kennedy Catholic — 12 — F
Alex Carr — Kennedy Catholic — 12 — M
Joe Ferrans — Mercer — 11 — M
Ryder Tervo — Wilmington — 9 — M
Jonathan Erb — West Middlesex — 11 — S
Noah Asche — West Middlesex — 11 — S
Connor Davis — West Middlesex — 12 — D
Isaiah Daniels — Kennedy Catholic — 12 — RD
Christopher Mrozek — Wilmington — 11 — CD
Brady Jones — Sharpsville — 11 — CB
Jonah Dadich — Mercer — 10 — CB
Region co-champions – Mercer and Wilmington
Region player of the year – Max Ellis, Mercer

REGION 2 ALL-STARS
FIRST TEAM

Connor Wallace — Slippery Rock — 12 — GK
Brian Nguyen — Sharon — 11 — CM
Nick Kingerski — Slippery Rock — 12 — S
Hunter Berry — Slippery Rock — 12 — S
Pierson Badowski — Grove City — 12 — F
Rasce Stefanowicz — Greenville — 12 — F
Jimmy Irani — Grove City — 11 — M
Lukas Jones — Hickory — 11 — F
Trent Davey — Slippery Rock — 11 — CB
Logan Lentz — Greenville — 12 — CB
Ryan Evangelista — Hickory — 12 — D
Isaac Dreves — Grove City — 11 — D
Christopher Myers — Hickory — 12 — D

SECOND TEAM

Bryce Stefanowicz — Greenville — 12 — GK
Gavin Siegfried — Slippery Rock — 12 — OM
Collin Hearn — Conneaut — 12 — M
Dan Button — Conneaut — 12 — M
Nathan Stuyvesant — Greenville — 12 — M
Giovani Rossi — Hickory — 11 — M
Kenny Winiecki — Sharon — 12 — M
Logan Gordan — Hickory — 12 — M
Nate Jesteadt — Slippery Rock — 12 — CB
Langdon Ferguson — Grove City — 11 — D
Nolan Rados — Conneaut — 12 — CB
Garret Hoffman — Sharon — 12 — D
Region champion – Slippery Rock
Region co-players of the year – Logan Lentz, Greenville and Pierson Badowski, Grove City

REGION 3 ALL-STARS
FIRST TEAM

Ryan Humphreys — Harbor Creek — 11 — GK
Zach Scott — Fairview — 12 — F
Cooper Robson — General McLane — 11 — F
Shawn Ganger — Mercyhurst Prep — 12 — M
Eric Gamboa — Mercyhurst Prep — 10 — F
Troy Croscut-Miller — North East — 12 — M
Andy Jones — Girard — 12 — F
Brandon Konieczki — Harbor Creek — 12 — F
Michael Gennuso — Fairview — 11 — D
Cooper Williams — General McLane — 12 — D
Vlad Garnica — Harbor Creek — 11 — D
Isaac Conners — Mercyhurst Prep — 12 — CB

SECOND TEAM

Luke Irvin — Fairview — 11 — GK
Landon Olszewski — General McLane — 12 — GK
Ben Wolfe — Harbor Creek — 11 — F
Sebastian Wright — Fairview — 11 — F
Michael McGuigan — North East — 12 — F
Kenny Zacks — Mercyhurst Prep — 12 — F
Jackson Chiocco — Fairview — 9 — M
Sam Wedzik — North East — 12 — M
Sam Parente — Harbor Creek — 12 — M
Braylen Wilson — Harbor Creek — 11 — D
Anthony Martucci — Mercyhurst Prep — 12 — D
Logan Smith — Girard — 12 — RB
Josh Horn — Fairview — 10 — D
Region champion – Fairview
Region player of the year – Shawn Ganger, Mercyhurst Prep

REGION 4 ALL-STARS
FIRST TEAM

           

Evan Moffett — Seneca — 12 — GK
Gage Haniwalt — Franklin — 12 — CM
Liam Pikiewicz — Seneca — 12 — M
Parks Ordiway — Warren — 12 — F
Lee Hoover — Seneca — 11 — F
Dakota Longo — Iroquois — 12 — F
Nate Pfennigwerth — Franklin — 11 — F
Jack Darling — Warren — 12 — DM
Ben Yard — Franklin — 11 — CB
Conner Kaveney — Seneca — 12 — D
Logan Kibbe — Seneca — 12 — D

SECOND TEAM

Will Nebinski — Warren — 12 — GK
Reed Yost — Seneca — 11 — M
Gavin Rex — Warren — 10 — M
Logan Degnan — Eisenhower — 10 — S
Quinn Ritchey — Franklin — 12 — CM
Zach Nichols — Seneca — 12 — M
Austin Hannold — Eisenhower — 12 — S
Sheldon Bean — Franklin — 10 — CD
Braden Kibbe — Seneca — 11 — D
Mark Lynds — Warren — 12 — DB
Jed Brown — Seneca — 11 — D
Region champion – Seneca
Region player of the year – Gage Haniwalt, Franklin

REGION 5 ALL-STARS
FIRST TEAM

Ethan Baker — Cathedral Prep — 12 — GK
Noah Handzel — Cathedral Prep — 11 — F
Reece Johnson — Cathedral Prep — 12 — M
Chris Morphy — Cathedral Prep — 12 — M
Dylan Danch — Cathedral Prep — 11 — F
Luis Corrales — McDowell — 12 — F
Owen Petersen — McDowell — 12 — M
Robbie Umpleby — McDowell — 12 — F
Matt DeVore — Meadville — 12 — CD
Micah DeVore — McDowell — 12 — D
Noah Lauria — Cathedral Prep — 12 — D
Hayden Hutchinson — Cathedral Prep — 12 — D
Vincent Padalino — Cathedral Prep — 12 — D

SECOND TEAM

Connor Cross — McDowell — 11 — GK
Ahmed Agag — McDowell — 11 — M
Luke Trocki — Cathedral Prep — 11 — M
Andrew Danch — McDowell — 11 — F
Devin Graham — Corry — 12 — S
Alex Kinder — Meadville — 12 — S
Mitch Strauss — Bradford — 11 — F
Jake Franz — Bradford — 11 — F
Ryan Trohoske — McDowell — 12 — D
Joshua Salmon — McDowell — 12 — D
Luke Longo — Cathedral Prep — 12 — D
Andy Mangold — Bradford — 11 — OB
Region champion – Cathedral Prep
Region player of the year – Noah Handzel, Cathedral Prep

More in Fall Sports