Connect with us

Fall Sports

All-Region Girls’ Soccer Teams Named in District 10

General McLane's Brookyln Respecki. Photo by Jared Bakaysa of JB Graphics.

ERIE, Pa. – Region all-stars for District 10 girls’ soccer were announced, as voted on by the region coaches.

Players of the Year include Mercer’s Emma Cameron (Region 1), Grove City’s Hailey Mattson (Region 2), Mercyhurst Prep’s Marisa Schnars (Region 3), General McLane’s Brooklyn Respecki (Region 4), North East’s Ayiana Thomson (Region 5) and McDowell’s Grace Emanuel (Region 6).

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS
FIRST TEAM

           

Madeline Jewell — Mercer — 10 — GK
Morgan Miller — Mercer — 11 — F
Maddy Bailey — Mercer — 11 — M
Emma Cameron — Mercer — 9 — F
Annalee Gardner — Wilmington — 12 — M
Sarah Thomas — Wilmington — 12 — M
Macie Steiner — Sharpsville — 10 — CM
Ally Rynd — Mercer — 12 — CB
Alexa Graul — Mercer — 12 — CB
Isabella Candiottie — Sharpsville — 10 — CD
Sabrina Devite — Wilmington — 12 — D

SECOND TEAM

Taylor Kendall — Wilmington — 12 — GK
Jade Nguyen — Kennedy Catholic — 12 — M
Ryan Dubiel — Mercer — 12 — M
Delaney Donaldson — West Middlesex — 11 — F
Emily Davano — West Middlesex — 11 — M
Annalise Hendrickson — Wilmington — 11 — F
Emily Arblaster — Wilmington — 11 — M
Cassie Dancak — Kennedy Catholic — 12 — M
Sarah Dieter — Wilmington — 11 — M
Aubree Mathieson — Mercer — 11 — OB
Paige Buckwalter — Wilmington — 11 — D
Taylor Moore — West Middlesex — 12 — S
Madison Pfleger — Kennedy Catholic — 10 — SW
Marian Mitchell — Wilmington — 11 — D
Region champion – Mercer
Region player of the year – Emma Cameron, Mercer

REGION 2 ALL-STARS
FIRST TEAM

Daisy Rust — Hickory — 12 — GK
Emma Hays — Slippery Rock — 12 — F
Hannah Plunkard — Slippery Rock — 12 — F
Brooke Arblaster — Slippery Rock — 11 — M
Abby Cozad — Hickory — 12 — CM
Ella Vance — Hickory — 12 — CM
Cecilia Perman — Hickory — 10 — F
Eve Miller — Slippery Rock — 12 — D
Calley Wolinski — Slippery Rock — 12 — D
Maya Turner — Slippery Rock — 10 — D
Izabella Hochstetler — Hickory — 12 — RB
Hailey Mattson — Grove City — 12 — D

SECOND TEAM

Emily Weimert — Greenville — 9 — GK
Sarah Mallek — Greenville — 12 — S
Stacie Weimert — Greenville — 11 — S
Anna Slagle — Grove City — 10 — F
Victoria Badowski — Grove City — 11 — F
Ava Reich — Slippery Rock — 10 — F
Slade Pfadt — Hickory — 11 — CM
Lilly Bailey — Greenville — 11 — D
Riley Kellar — Hickory — 11 — CB
Ava Chase — Hickory — 12 — LB
Sophia Whiteman — Greenville — 12 — CD
Avery Thompon — Hickory — 11 — CB
Region co-champions – Hickory and Slippery Rock
Region player of the year – Hailey Mattson, Grove City

REGION 3 ALL-STARS
FIRST TEAM

Mallory Hammill — Seneca — 9 — GK
Marisa Schnars — Mercyhurst Prep — 12 — CM
Makenzie Yanc — Cambridge Springs — 12 — F
Maggie Braymer — Cambridge Springs — 12 — F
Abby Wisniewski — Seneca — 12 — M
Molly Taylor — Mercyhurst Prep — 10 — CM
Sage Slowikowski — Seneca — 12 — M
Elley Eastman — Eisenhower — 12 — M
Casey Majewski — Seneca — 12 — D
Mackenzie Dunn — Eisenhower — 12 — D
Ella Worley — Cambridge Springs — 12 — RB
Sadie Messer — Mercyhurst Prep — 12 — SW
Nola Zook — Cambridge Springs — 11 — CB

SECOND TEAM

Brigid Ochalek — Mercyhurst Prep — 10 — GK
Tracey Jakubczak — Eisenhower — 10 — GK
Cassie Smelko — Eisenhower — 12 — M
Isobel Yasenchack — Cambridge Springs — 12 — LM
Madison Soudan — Girard — 11 — M
Milly Pierce — Mercyhurst Prep — 11 — F
Abigayle Erion — Girard — 10 — S
Ave Pushchak — Seneca — 11 — F
Olivia Pikiewicz — Seneca — 10 — M
Sarah Wilczynski — Girard — 12 — CB
Serena Spencer — Seneca — 12 — D
Aubrey Hammill — Seneca — 11 — D
Regina Zimmerman — Mercyhurst Prep — 12 — SW
Ella Schumacher — Mercyhurst Prep — 11 — D
Region champion – Mercyhurst Prep
Region player of the year – Marisa Schnars, Mercyhurst Prep

REGION 4 ALL-STARS
FIRST TEAM

           

Jocelyn Tatarko — Fairview — 11 — GK
Olivia Dixon — Cathedral Prep — 10 — F
Brooklyn Respecki — General McLane — 12 — F
Sydney Rotko — General McLane — 11 — F
Leya Bretz — Harbor Creek — 12 — F
Elise Cacchione — Fort LeBoeuf — 12 — S
Emily Samluk — Fort LeBoeuf — 11 — M
Alexa Tojaga — Cathedral Prep — 12 — M
Sara Gennuso — Fairview — 12 — F
Moira Thunell — Cathedral Prep — 12 — D
Abby Walker — General McLane — 12 — M
Lydia Kowalczyk — Fort LeBoeuf — 12 — DM
Brianna Winkelman — Fort LeBoeuf — 12 — CB
Jillian Agnello — Fairview — 10 — D

SECOND TEAM

Bella Dibble — General McLane — 11 — GK
Trista Maloney — Harbor Creek — 12 — GK
Jenna Popowski — Fort LeBoeuf — 9 — S
Callie Cacchione — Cathedral Prep — 11 — M
Ashley Froess — Fort LeBoeuf — 11 — S
Isabella Owens — Fairview — 11 — M
Lena Bookhamer — General McLane — 10 — M
Liv Bookhamer — General McLane — 12 — M
Hannah Lindenberger — Fairview — 11 — CM
Sam Johnson — General McLane — 11 — D
Reese Weismiller — Harbor Creek — 11 — D
Caitlyn Elwell — Cathedral Prep — 12 — D
Emma Walker — General McLane — 9 — D
Region champion – Fort LeBoeuf
Region player of the year – Brooklyn Respecki, General McLane

REGION 5 ALL-STARS
FIRST TEAM

Amelia Svetz — North East — 12 — GK
Victoria Medrick — Conneaut — 10 — LF
Hannah Brady — Conneaut — 11 — RF
Alayna Ott — Conneaut — 11 — CM
Ayiana Thomson — North East — 10 — F
Evelyn Bish — North East — 11 — F
Emily Boyd — North East — 11 — CM
Alexandra Scholar — Corry — 10 — F
Chloe Custer — Conneaut — 12 — CB
Maddie Robertson — Conneaut — 10 — FB
Lily Southwick — Titusville — 12 — SW
Alexis Holtz — Franklin — 12 — CB
Ava Thies-Green — North East — 12 — ST

SECOND TEAM

Baylee Smith — Corry — 11 — GK
Savannah Burns — Conneaut — 12 — GK
Laurynn Pelc — Conneaut — 12 — RM
Brianna Nader — Conneaut — 11 — LM
Jena Foster — North East — 10 — CM
Kylie Mattera — Conneaut — 10 — CF
Chloe Nagle — North East — 10 — OM
Graci Simpson — Titusville — 10 — MF
Anna Shellgren — Titusville — 12 — MF
Delaney Nickerson — Corry — 10 — SW
Riley Bropy — Franklin — 10 — CB
Raelynn Montgomery — Franklin — 11 — OB
Catie Britt — North East — 11 — SW
Emily Brockway — North East — 12 — OD
Region champion – Conneaut
Region player of the year – Ayiana Thomson, North East

REGION 6 ALL-STARS
FIRST TEAM

Chelsea Wayne — Erie — 12 — GK
Vivian Sanders — McDowell — 11 — GK
Grace Emanuel — McDowell — 12 — F
Abigail Faulhaber — McDowell — 12 — F
Eden Palkovic — Erie — 12 — M
Maddi Cowburn — Bradford — 12 — F
Georgie Bickling — Warren — 12 — M
Jenna Ellsworth — McDowell — 12 — M
Carmel Frenn — McDowell — 10 — M
Hannah Shepard — McDowell — 12 — D
Lauren Andersen — Warren — 12 — DM
Abriella Whatmore — McDowell — 10 — D
Olivia Murray — McDowell — 9 — D
Dawn Flynn — Bradford — 11 — CB

SECOND TEAM

Payton Costello — Meadville — 11 — GK
Bella Prince — Bradford — 10 — W
Autumn Waid — Erie — 10 — M
Gabriella Serafini — McDowell — 11 — M
Ella Ordiway — Warren — 12 — M
Camryn Guffey — Meadville — 11 — CM
Jocelyn Jones — Meadville — 11 — CM
Eliza Brook — Warren — 11 — LB
Lucy Bigelow — Warren — 10 — CB
Keeley Aitken — Meadville — 12 — CD
Lindsey Meyer — Erie — 10 — D
Claire Faulhaber — McDowell — 10 — D
Region champion – McDowell
Region player of the year – Grace Emanuel, McDowell

More in Fall Sports