Connect with us

Fall Sports

Pair of McDowell Players Earn PFN Coaches Select 6A All-State Honors

A pair of McDowell players were named to the PAFootballNews.com Coaches Select Class 6A All-State team.

D9and10Sports.com District 10 Offensive Lineman of the Year Cooper Cousins was named first-team center, while Bryce Wood was chosen as a second-team outside linebacker.

Mount Lebanon’s Alex Tecza and Bob Palko were the Player of the Year and Coach of the Year, respectively, in Class 6A.

PAFOOTBALLNEWS.COM COACHES SELECT CLASS 6A ALL-STATE TEAM
Player of the Year: Alex Tecza – Mt. Lebanon
Coach of the Year: Bob Palko Mount Lebanon

FIRST TEAM
OFFENSE
Quarterback
Beau Pribula, Central York 6-1, 2010 Sr.

Running Back
Alex Tecza, Mount Lebanon 6-0, 195 Sr.
Jaheim White, York High Bearcats 5-9, 195 Jr.

Fullback
Brady Bendik, State College 6-4, 235 Sr.

SLOT/HB
Zach Zollers, Spring-Ford 6-2, 185 Jr.

Wide Receiver
Eli Heidenreich, Mount Lebanon 6-0, 195 Sr.
Kenny Johnson, Dallastown 6-2, 190 Jr.
David Washington, St. Joseph’s Prep 5-9, 190 So.

Tight End
George Bousum, Downingtown East 6-3, 210 Sr.

Offensive Guard
Michael Dincher, State College 6-3, 295 Jr.
Liam Powers, Central Bucks East 6-3, 285 Jr.

Offensive Tackle
Brad Harris, St. Joseph’s Prep 6-4, 280 Sr.
Kyle Yeager, Central Dauphin 604, 290 Sr.

Center
Cooper Cousins, McDowell 6-6, 290 So.

Long Snapper
Sean O’Hara, Neshaminy Redskins 5-10, 145 Sr.

Kicker
Antonio Chadha, St. Joseph’s Prep 5-9, 195 Sr.

KR/PR
Cameron Jones, Wilson West Lawn 5-11, 180 Jr.

Offensive Athlete
Kyle Williams, Harrisburg 6-0, 185 Jr.
Matthew Buchman, Hazleton Area 6-1, 195 Jr.

DEFENSE
Defensive Tackle
Braelin Moore, Bethlehem Freedom 6-3, 295 Sr.
Tyshawn Black, Harrisburg 6-1, 270 Sr.

Defensive End
Terrell Reynolds, Harrisburg 6-1, 235 Jr.
Trenton Dunnick, Central York 6-2, 235 Sr.

Nose Guard
William Harvey, Mount Lebanon 6-3, 285 Sr.

Outside Linebacker
Nolan O’Hara, Coatesville 6-0, 205 Sr.
Abdul Carter, LaSalle College 6-4, 240 Sr.

Middle Linebacker
Phil Picciotti, Pennridge 6-3, 225 Jr.
Josiah Trotter, St. Jospeh’s Prep 6-1, 230 Jr.

Cornerback
Justin Cook, Harrisburg 5-10, 170 Jr.
Lebron Bessick, Coatesville 5-11, 170 Jr.

Safety
Mehki Flowers, Central Dauphin East 6-2, 190 Sr.
Keenan Nelson, St. Joseph’s Prep 6-1, 195 Sr.

Punter
Austyn Winkleblech, Canon-McMillan 5-11, 170 Jr.

SECOND TEAM
OFFENSE
Quarterback
Ethan Kohler, Perkiomen Valley 6-3, 215 Sr.
Joey Daniels, Mount Lebanon 5-8, 165 Sr.

Running Back
Tahir Mills, Ridley 6-1, 210 Sr.
Khalani Eaton, North Penn 5-10, 210 Sr.

SLOT/HB
TJ Yoder, State College 5-10, 185 Sr.

Wide Receiver
I’meire Manigault, Central York 5-9, 175 Sr.
Anthony Ivy, Manheim Township 6-1, 180 Sr.
Connor Shamany, Hazleton Area 6-3, 180 Jr.

Tight End
Aiden Black, Delaware Valley 6-3, 220 So.

Offensive Guard
Oscar Ortega, Coatesville 6-0, 290 Sr.
Donovan Saunders, Northeast HS 6-3, 300 Sr.

Offensive Tackle
Kade Capristo, Mount Lebanon 6-3, 270 Jr.
Jake Jonassen, Perkiomen Valley 6-3, 265 Sr.

Center
Jorden Nelson, York High Bearcats 6-4, 290 Sr.

Long Snapper
Brayden Landherr, Pennridge 5-11, 185 Sr.

Kicker
Ahren Stauffer, Central Dauphin 6-0, 180 Sr.

Offensive Athlete
Quinn Moody, Central Bucks East 5-10, 175 Sr.
Dane Picariello, St. Joseph’s Prep 6-3, 220 Sr.

DEFENSE
Defensive Tackle
Noah Rode, Parkland Trojans 6-1, 245 Sr.
Charles Crews III, Williamsport 6-3, 255 Sr.
Donovan Hinish, Pittsburg CC 602, 275 Sr.

Defensive End
Steven Scourtis, State College 6-4, 240 Jr.
Eric Gardner, Archbishop Wood 6-1, 245 Jr.

Nose Guard
George Benjamin, Taylor Allderdice 6-4, 370 Sr.

Outside Linebacker
Broc Bender, Nazareth 6-3, 195 Sr.
Bryce Wood, McDowell 6-3, 217 Sr.

Middle Linebacker
Luke Pollock, Souderton Area 6-0, 210 Sr.
Kenneth Talley, Northeast 6-3, 240 Sr.

Cornerback
Treyshawn Smith, Central York 6-3, 170 Sr.
Omillio Agard, St. Joseph’s Prep 5-11, 170 So.

Safety
Anthony Sacca, St. Joseph’s Prep 6-4, 190 Fr.
Cole Turner, Spring-Ford 6-2, 180 Sr.

More in Fall Sports