Connect with us

Basketball

PIAA Announces Sites, Times For First Round of Basketball Championships

 

MECHANICSBURG, Pa. – The PIAA released sites and times for the first round of the state basketball playoffs on Sunday.

See full brackets

Boys: Class 1AClass 2AClass 3AClass 4AClass 5AClass 6A
Girls: Class 1AClass 2AClass 3AClass 4AClass 5AClass 6A

In most cases, the higher seed is hosting unless their gym size doesn’t meet capacity requirements (although there are other reasons as well that could lead to a team not hosting in their own gym).

A total of 40 District 9 and District 10 teams will be in action, with Class 5A, 4A, and 1A boys and Class 3A and 2A girls’ games on Tuesday and Class 3A and 2A boys and Class 5A, 4A, and 1A girls’ games on Wednesday.

TUESDAY

CLASS 5A BOYS

(7-4) Gateway at (9-1) DuBois, 7 p.m.

CLASS 4A BOYS

(7-6) Burrell at (10-1) Fairview, 7 p.m.
(10-2) Oil City at (7-2) Montour, 7 p.m.
(10-3) Hickory at (7-1) Quaker Valley, 7 p.m.

CLASS 1A BOYS

(7-5) Rochester at (9-1) Elk County Catholic, 7 p.m.
(6-3) Conemaugh Valley at (9-2) DuBois Central Catholic, 7 p.m.
(9-3) Otto-Eldred vs. (6-2) Williamsburg at Hollidaysburg HS, 6 p.m.
(9-4) North Clarion at (6-1) Bishop Carroll, 7 p.m.
(9-5) Johnsonburg at (7-1) Bishop Canevin, 7 p.m.
(7-3) Geibel Catholic at (10-1) Farrell, 7 p.m.

CLASS 3A GIRLS

(7-5) Laurel at (9-1) Redbank Valley, 7 p.m.
(7-6) Keystone Oaks at (10-1) Greenville, 7 p.m.
(7-4) Avonworth at (10-2) Lakeview, 7 p.m.
(10-3) Mercyhurst Prep at (6-2) Forest Hills, 6 p.m.

CLASS 2A GIRLS

(10-3) Cambridge Springs at (9-1) Brockway, 7 p.m.
(7-6) Apollo-Ridge at (10-1) West Middlesex, 7 p.m.
(7-4) Seton LaSalle at (10-2) Maplewood, 7 p.m.
(9-2) Clarion-Limestone at (7-3) Serra Catholic, 7 p.m.

WEDNESDAY

CLASS 3A BOYS

(7-6) Ellwood City at (10-1) Franklin, 7 p.m.
(10-2) Seneca vs. (7-4) South Allegheny at Hagerty Family Events Center, 7 p.m.
(10-3) Girard at (6-2) Bishop Guilfoyle, 6 p.m.
(9-2) Brookville at (7-3) Aliquippa, 7 p.m.

CLASS 2A BOYS

(10-4) Cambridge Springs at (9-1) Ridgway, 7 p.m.
(9-2) Redbank Valley vs. (6-3) West Shamokin at Clarion University, 7 p.m.
(9-3) Karns City at (6-2) Penns Manor, 7 p.m.
(7-6) Winchester Thurston at (10-1) Kennedy Catholic, 7:30 p.m.
(10-2) Rocky Grove vs. (7-4) Carlynton at Oil City HS, 7 p.m.
(10-3) West Middlesex at (7-2) Fort Cherry, 7 p.m.

CLASS 5A GIRLS

(7-6) Oakland Catholic at (10-1) Warren, 7 p.m.
(7-4) Moon at (10-2) Slippery Rock, 7 p.m.
(10-3) Harbor Creek at (7-2) Chartiers Valley, 7 p.m.

CLASS 4A GIRLS

(7-5) Quaker Valley at (10-1) Villa Maria, 7 p.m.

CLASS 1A GIRLS

(7-6) Monessen at (9-1) Elk County Catholic, 7 p.m.
(6-3) Bishop Carroll at (9-2) Otto-Eldred, 6 p.m.
(9-3) North Clarion at (10-1) Kennedy Catholic, 6 p.m.
(9-4) Ridgway vs. (6-2) Williamsburg at Claysburg-Kimmel HS, 7 p.m.
(9-5) DuBois Central Catholic at (7-1) Bishop Canevin 7 p.m.
(10-2) Farrell at (7-3) Union (New Castle), 7 p.m.

More in Basketball