Connect with us

Football

D9 Football League Names All-League Teams; Major Award Winners

Christian Coudriet of St. Marys was the D9 League Large School Division Offensive MVP. Photo by Paul Burdick. Check out more of Burdick's work here

FRILLS CORNERS, Pa. – The District 9 Football League has announced its All-League teams and major award winners for all three divisions.

In the Large School Division, Christian Coudriet of St. Marys is the Offensive MVP, Luke Garing of Karns City is the Defensive MBP, Connor Buller of St. Marys is the Offensive Lineman of the Year, Kaoz Baker of Central Clarion and Jake Costanzo of Kane are the Co-Defensive Linemen of the Year, and Chris Dworek of St. Marys is the Coach of the Year.

In the Small School North Division, Smethport’s Noah Lent is the Offensive MVP, Smethport’s Travis Cooney is the Defensive MVP, Port Allegany’s Miska Young is the Offensive Lineman of the Year, and Otto-Eldred’s Jacob Coffman is the Defensive Lineman of the Year.

In the Small School South Division, Brockway’s Brayden Fox and Redbank Valley’s Bryson Bain are the Co-Offensive MVPs, Union/A-C Valley’s Carter Terwint is the Defensive MVP, Union/A-C Valley’s Landon Chalmers is the Offensive Lineman of the Year, and Redbank Valley’s Joe Mansfield is the Defensive Lineman of the Year.

Here is the look at the All-League Teams.

DISTRICT 9 LEAGUE LARGE SCHOOL DIVISION

Offensive Lineman of the Year: Connor Bullers – St. Marys
Co-Defensive Lineman of the Year: Kaoz Baker – Central Clarion
Co-Defensive Lineman of the Year: Jake Costanzo – Kane
Offensive MVP: Christian Coudriet – St. Marys
Defensive MVP: Luke Garing – Karns City
Coach of the Year Chris Dworek – St. Marys

OFFENSE

Quarterback

Christian Coudriet, St. Marys
Charlie Krug, Brookville

Running Back/Slot Back

Jayce Anderson, Karns City
Domenic Allegretto, Ridgway
Zeke Bennett, Punxsutawney
Ricky Zampogna, Kane

Fullback

Luke Garing, Karns City
Matt Martino, Moniteau
Eric Salberg, Ridgway

Wide Receiver/Slot Back

Logan Mosier, St. Marys
Dalton Dixon, Bradford
Brayden Kunselman, Brookville
Christian Simko, Central Clarion
Carter Chadsey, St. Marys

Tight End

Brycen Dinkfelt, DuBois
Tyler Merritt, Ridgway

Offensive Line

Connor Bullers, St. Marys
Josh Griffiths, Karns City
Jake Costanzo, Kane
Colton Swanson, St. Marys
TJ Vlassich, Karns City
Hunter Smith, Brookville
Cole Wrhen, Central Clarion
Dan Park, Ridgway

DEFENSE

Defensive Line/Ends

Kaoz Baker, Central Clarion
Jake Costanzo, Kane
Hunter Smith, Brookville
Waylon Wehler, St. Marys
Dan Park, Ridgway
Aaron Taylor, Karns City
AJ Nicastro, DuBois

Linebackers

Hunter Wall, Ridgway
Luke Garing, Karns City
Conner Straub, St. Marys
Ryan Hummell, Central Clarion
Addison Plants, Kane
Justin Bankovich, DuBois

Cornerback
Carter Chadsey, St. Marys
Nate Garing, Karns City
Landon Darr, Kane
Ashton Rex, Central Clarion

Safety

Domenic Allegretto, Ridgway
Brayden Kunselman, Brookville
Logan Mosier, St. Marys
Ricky Zampogna, Kane

SPECIALISTS

Place Kicker

Peyton Hetrick, Punxsutawney
Zach Kelly, Karns City

Punter

Brycen Dinkfelt, DuBois
Dalton Dixon, Bradford

Return Specialist

Domenic Allegretto, Ridgway
Brayden Kunselman, Brookville

HONORABLE MENTIONS

Harley Morris – Kane – Safety
Cameron Marciniak – Ridgway – RB
Christian Kirk – DuBois – Linebacker
Tate Lindermuth – Brookville – RB
Jase Ferguson – Central Clarion – QB

DISTRICT 9 LEAGUE SMALL SCHOOL DIVISION NORTH

Offensive Lineman of the Year: Miska Young – Port Allegany
Defensive Lineman of the Year: Jacob Coffman – Otto-Eldred
Offensive MVP: Noah Lent – Smethport
Defensive MVP: Travis Cooney – Smethport
Coach of the Year: Ryan Neyman – Cameron County

OFFENSE

Quarterback

Noah Lent, Smethport

Running Back/Slot Back

Ryan Love, Otto-Eldred
Dylan Rieder, Cameron County

Fullback

Blaine Moses, Port Allegany
Xander Brown, Coudersport

Wide Receiver/Slot Back

Noah Archer, Port Allegany
Alex Ognen, Smethport
James Culvey, Coudersport

Tight End

Brandon Higley, Smethport

Offensive Line

Miska Young, Port Allegany
Dylan Burdick, Coudersport
Taylor Geitner, Cameron County
Jacob Coffman, Otto-Eldred
Keegan Watson, Smethport

DEFENSE

Defensive Line/Ends
Carson Neely, Port Allegany
Kyle Dunn, Coudersport
Chance Palmer, Otto-Eldred
Aldon Hulings, Sheffield
Cole Szuba, Smethport

Linebackers

Dylan Hajzus, Coudersport
Isaac Shaw, Otto-Eldred
Travis Cooney, Smethport
Ryan Pelchy, Smethport

Cornerback

Devin Fowler, Cameron County
Aiden McKean, Smethport

Safety

Drew Evens, Port Allegany
Manning Splain, Otto-Eldred

HONORABLE MENTIONS

Derek Cherry – Cameron Co. – Off. Line
Kaden Blaniar – Coudersport – Off. Line

SPECIALISTS

Place Kicker

Dylan Howard, Coudersport

Punter

Gavyn Ayers, Coudersport

Return Specialist

Ryan Mason Smethport

DISTRICT 9 LEAGUE SMALL SCHOOL DIVISION SOUTH

Offensive Lineman of the Year: Landon Chalmers – Union/A-C Valley
Defensive Lineman of the Year: Joe Mansfield – Redbank Valley
Co-Offensive MVP: Bryson Bain – Redbank Valley
Co-Offensive MVP: Brayden Fox – Brockway
Defensive MVP: Carter Terwint – Union/A-C Valley
Coach of the Year: Brad Dittman – Union/A-C Valley

OFFENSE

Quarterback

Brayden Fox, Brockway
Bryson Bain, Redbank Valley

Running Back/Slot Back

Mike Card, Union/A-C Valley
Kyle Nellis, Keystone

Fullback

Hunter Shook, Keystone

Wide Receiver/Slot Back

Chris Marshall, Redbank Valley
Alex Carlson, Brockway
Caden Rainey, Union/A-C Valley
Marquese Gardlock, Redbank Valley

Tight End

Joe Tettis, Elk County Catholic

Offensive Interior Line

Landon Chalmers, Union/A- C Valley
Kolby Barrett, Redbank Valley
Landon Hurrelbrink, Keystone
Reese Yahner, Brockway
Carter Terwint, Union/A-C Valley

DEFENSE

Defensive Line/Ends

Joe Mansfield, Redbank Valley
Mike Card, Union/A-C Valley
Brock Champluvier, Keystone
Colton Murray, Union/A-C Valley
Peyton Maurer, Brockway

Linebackers

Carter Terwint, Union/A-C Valley
Seth Stewart, Brockway
Zach Pick, Bucktail
Brenden Shreckengost, Redbank Valley
Zeldon Fisher, Redbank Valley

Cornerback

Ryan Cooper, Union/A-C Valley
Marquese Gardlock, Redbank Valley

Safety

Zander McHenry, Keystone
Skyler Roxbury, Union/A-C Valley

SPECIALISTS

Place Kicker

Nick Cosper, Keystone

Punter

Izaiah Yarger, Keystone
Ashton Intallura, Bucktail

Return Specialist

Caden Rainey Union/A-C Valley

HONORABLE MENTIONS

Dillon Cross – Bucktail – Safety
Ray Shreckengost – Redbank – RB

More in Football