Connect with us

Schedule

Dec. 1 and Dec. 2, 2023 Basketball Tournament Schedule

 

All times are subject to change without notice; Fans should always check with the home school if there is a question about a game time

FRIDAY, DEC. 1

BOYS

Hoops for Heroes at A-C Valley

Sharpsville vs. Karns City, 6 p.m.
North East vs. A-C Valley, 7:30 p.m.

Brookville Tip-off Tournament

Warren vs. Union, 4:30 p.m.
Brockway vs. Brookville, 7:30 p.m.

Fairview Tip-off Tournament

Seneca vs. Erie, 7 p.m.
Harbor Creek vs. Fairview, 8:30 p.m.

Forest Area Tip-off Tournament at East Forest

Youngsville vs. Tidioute Charter, 5 p.m.
Venango Catholic vs. Forest Area, 8 p.m.

Indiana Tournament

Punxsutawney vs. Geibel Catholic, 6:30 p.m.
Marion Center vs. Indiana, 8 p.m.

Keystone Tip-off Tournament

Clarion vs. DuBois, 6:30 p.m.
Keystone vs. Oil City, 8 p.m.

Lakeview Tip-off Tournament

Cambridge Springs vs. Reynolds, 5:30 p.m.
Lakeview vs. Northwestern, 8:30 p.m.

Laurel Tip-off Tournament

Wilmington vs. Riverside, 6 p.m.
Mercer vs. Laurel, 7:30 p.m.

Neshannock Tip-off Tournament

Howland (Ohio) vs. Shenango, 6 p.m.
Mercyhurst Prep vs. Neshannock, 7:30 p.m.

Roy Sanner Tip-off Tournament at Rocky Grove

Titusville vs. Cranberry, 4:30 p.m.
Maplewood vs. Rocky Grove, 8 p.m.

Sharon Tip-off Tournament

Franklin vs. Mars, 6 p.m.
Sharon vs. Meadville, 7:30 p.m.

Sheffield Tip-off Tournament

Port Allegany vs. Saegertown, 6 p.m.
North Clarion vs. Sheffield, 7:30 p.m.

Union City Tip-off Tournament

Fort LeBoeuf vs. Iroquois, 6 p.m.
Erie First Christian vs. Union City, 7:30 p.m.

West Middlesex Tip-off Tournament

General McLane vs. Greenville, 6 p.m.
Slippery Rock vs. West Middlesex, 7:30 p.m.

Non-Tournament Games

Moniteau at Johnsonburg, 7:30 p.m.
Clearfield at DuBois Central Catholic, 7:30 p.m.
Smethport at Kane, 7:30 p.m.
Corry at Cochranton, 7:30 p.m.
Hickory at Lincoln, 7:30 p.m.

GIRLS

Brockway Tip-off Tournament

Karns City vs. Punxsutawney, 6:30 p.m.
DuBois vs. Brockway, 8 p.m.

Brookville Tip-off Tournament

North Clarion vs. Clearfield, 3 p.m.
Clarion-Limestone vs. Brookville, 6 p.m.

Forest Area Tip-off Tournament at East Forest

Youngsville vs. Union/A-C Valley, 3:30 p.m.
Tidioute Charter vs. Forest Area, 6:30 p.m.

Forest Hills Tip-off Tournament

DuBois Central Catholic vs. North Starr, 6 p.m.
Indiana vs. Forest Hills, 7:30 p.m.

Franklin Tip-off Tournament

Erie vs. Wilmington, 5:30 p.m.
Redbank Valley vs. Franklin, 8:30 p.m.

Grove City Tip-off Tournament

Greenville vs. Mercer, 6 p.m.
Moniteau vs. Grove City, 7:30 p.m.

Harbor Creek Tip-off Tournament

Harbor Creek vs. North East, 7:30 p.m.

Lakeview Tip-off Tournament

Neshannock vs. General McLane, 4 p.m.
Lakeview vs. Hickory, 7 p.m.

Northwestern Tip-off Tournament

Saegertown vs. Corry, 6 p.m.
Reynolds vs. Northwestern, 7:30 p.m.

Ridgway Tip-off Tournament
Smethport at Clarion, 6 p.m.
Keystone at Ridgway, 7:30 p.m.

Roy Sanner Tip-off Tournament at Rocky Grove

Titusville vs. Cranberry, 4 p.m.
Oil City vs. Rocky Grove, 7 p.m.

Slippery Rock Tip-off Tournament

Mars vs. Laurel, 6 p.m.
Slippery Rock vs. Mercyhurst Prep, 7:30 p.m.

Warren Tip-off Tournament

Maplewood vs. Sacred Heart (N.Y.), 7 p.m.
Warren vs. Union City, 8:30 p.m.

Non-Tournament Games

Otto-Eldred at Elk County Catholic, 7 p.m.
Oswayo Valley at Bolivar-Richburg, 7:30 p.m.
Kane at Port Allegany, 7:30 p.m.
Seneca at Meadville, 7:30 p.m.

SATURDAY, DEC. 2

BOYS

Hoops for Heroes at A-C Valley

Sharpsville vs. A-C Valley, 1:30 p.m.
North East vs. Karns City, 3 p.m.

Brookville Tip-off Tournament
(Warren, Union, Brockway, Brookville)

Consolation, 1:30 p.m.
Championship, 4:30 p.m.

Fairview Tip-off Tournament

Seneca vs. Harbor Creek, 6 p.m.
Fairview vs. Erie, 7:30 p.m.

Forest Area Tip-off Tournament at East Forest
(Youngsville, Tidioute Charter, Venango Catholic, Forest Area)

Consolation, 1 p.m.
Championship, 3 p.m.

Indiana Tournamemt
(Punxsutawney, Geibel Catholic, Marion Center, Indiana)

Consolation, 6:30 p.m.
Championship, 8 p.m.

Keystone Tip-off Tournament
(DuBois, Oil City, Clarion, Keystone)

Consolation, 2 p.m.
Championship, 3:30 p.m.

Lakeview Tip-off Tournament

Reynolds vs. Northwestern, 4 p.m.
Lakeview vs. Cambridge Springs, 7 p.m.

Laurel Tip-off Tournament

Mercer vs. Riverside, 4:30 p.m.
Wilmington vs. Laurel, 6 p.m.

Neshannock Tip-off Tournament
(Howland (Ohio), Shenango, Mercyhurst Prep, Neshannock)

Consolation, TBA
Championship, TBA

Roy Sanner Tip-off Tournament at Rocky Grove
(Titusville, Cranberry, Maplewood, Rock Grove)

Consolation: 2:30 p.m.
Championship: 5:30 p.m.

Sharon Tip-off Tournament
(Franklin, Mars, Sharon, Meadville)

Consolation: 6 p.m.
Championship: 7:30 p.m.

Sheffield Tip-off Tournament
(North Clarion, Sheffield, Saegertown, Port Allegany)

Consolation, 4 p.m.
Championship, 5:30 p.m.

Union City Tip-off Tournament
(Fort LeBoeuf, Iroquois, Erie First Christian, Union City)

Consolation: 6 p.m.
Championship: 7:30 p.m.

West Middlesex Tip-off Tournament
(General McLane, Greenville, Slippery Rock, West Middlesex)

Consolation: 5 p.m.
Championship: 6:30 p.m.

Non-Tournament Games

Northern Potter at Cowanesque Valley, 6:30 p.m.

GIRLS

Brockway Tip-off Tournament
(Karns City, Punxsutawney, DuBois, Brockway)

Consolation, 12:30 p.m.
Championship, 2 p.m.

Brookville Tip-off Tournament
(North Clarion, Clearfield, Clarion-Limestone, Brookville)

Consolation, Noon
Championship, 3 p.m.

Forest Area Tip-off Tournament at East Forest
(Youngsville, Union/A-C Valley, Tidioute Charter, Forest Area)

Consolation, 5 p.m.
Championship, 7 p.m.

Forest Hills Tip-off Tournament
(DuBois Central Catholic, North Starr, Indiana, Forest Hills)

Consolation, 6 p.m.
Championship, 7:30 p.m.

Franklin Tip-off Tournament

Erie vs. Redbank Valley, 2:30 p.m.
Franklin vs. Wilmington, 5:30 p.m.

Grove City Tip-off Tournament

Greenville vs. Moniteau, 6 p.m.
Mercer vs. Grove City, 7:30 p.m.

Harbor Creek Tip-off Tournament

Fairview vs. North East, 1:30 p.m.

Lakeview Tip-off Tournament

Hickory vs. General McLane, 2:30 p.m.
Lakeview vs. Neshannock, 5:30 p.m.

MAE Classic at Woodland Hills

McDowell vs. Bethel Park, 1:45 p.m.

Northwestern Tip-off Tournament

Consolation: 6 p.m.
Championship: 7:30 p.m.

Ridgway Tip-off Tournament
(Clarion, Ridgway, Keystone, Smethport)

Consolation, 11:30 a.m.
Championship, 1 p.m.

Roy Sanner Tip-off Tournament at Rocky Grove
(Titusville, Cranberry, Oil City, Rocky Grove)

Consolation: 1 p.m.
Championship: 4 p.m.

Slippery Rock Tip-off Tournament
(Mars, Laurel, Slippery Rock, Mercyhurst Prep)

Consolation: 1 p.m.
Championship: 2:30 p.m.

Warren Tip-off Tournament
(Maplewood, Sacred Heart (N.Y.), Warren, Union City)

Consolation: 6 p.m.
Championship: 7:30 p.m.

Non-Tournament Games

NTL

Northern Potter at Otto-Eldred, 1:30 p.m.

Non-Conference/Region

Bradford at Port Allegany, 12:30 p.m.
Oswayo Valley at Cowanesque Valley, 2:30 p.m.

                       

More in Schedule