The D9and10Sports.com staff – Jared Bakaysa, Andy Close, Brian Hagberg, Rich Rhoades, and Chris Rossetti, will be picking all the football games in District 9 and District 10 for the 2020 season. The Week 7 picks are below.
Standings (After Week 7)
Rossetti (167-34), Hagberg (166-35), Rhoades (165-36), Close (161-40), Bakaysa (156-45)
JARED BAKAYSA (18-8)
District 9 Class 1A Semifinals
Union/A-C Valley 24, Smethport 20
District 9 Class 2A Semifinals
Brookville 42, Ridgway 28
Central Clarion County 38, Karns City 35
District 9 Class 3A Championship Game
Clearfield 34, St. Marys 28
District 9 Class 1A Semifinals
Coudersport 21, Redbank Valley 14
District 10 Class 2A Semifinals
Northwestern 28, Farrell 24
District 10 Class 4A Semifinals
Oil City 26, Conneaut (Pa.) 21
Harbor Creek 42, Meadville 38
Regular Season
Bradford over Port Allegany
DuBois over Brockway
Elk County Catholic over Cameron County
Curwensville over Bucktail
Kane over Otto-Eldred
Moniteau over Punxsutawney
Eisenhower over Cochranton
McDowell over Erie High
Saegertown over Iroquois
Fairview over Seneca
Maplewood over Titusville – Game was canceled
Franklin over North East
Sharon over Greenville
Lakeview over Mercer
Slippery Rock over Butler
Conneaut (Ohio) over Girard
Union City over Mercyhurst Prep
Cambridge Springs over Kennedy Catholic
Warren over Corry
ANDY CLOSE (20-6)
District 9 Class 1A Semifinals
Smethport 21, Union/A-C Valley 14
District 9 Class 2A Semifinals
Brookville 35, Ridgway 21
Karns City 28, Central Clarion County 20
District 9 Class 3A Championship Game
Clearfield 28, St. Marys 21
District 9 Class 1A Semifinals
Redbank Valley 14, Coudersport 7
District 10 Class 2A Semifinals
Farrell 28, Northwestern 7
District 10 Class 4A Semifinals
Oil City 31, Conneaut 21
Meadville 24, Harbor Creek 21
Regular Season
Bradford over Port Allegany
DuBois over Brockway
Elk County Catholic over Cameron County
Curwensville over Bucktail
Kane over Otto-Eldred
Moniteau over Punxsutawney
Eisenhower over Cochranton
McDowell over Erie High
Iroquois over Saegertown
Fairview over Seneca
Maplewood over Titusville – Game canceled
North East over Franklin
Sharon over Greenville
Lakeview over Mercer
Slippery Rock over Butler
Conneaut (Ohio) over Girard
Union City over Mercyhurst Prep
Cambridge Springs over Kennedy Catholic
Warren over Corry
BRIAN HAGBERG (15-11)
District 9 Class 1A Semifinals
Smethport 28, Union/A-C Valley 7
District 9 Class 2A Semifinals
Brookville 49, Ridgway 17
Central Clarion County 38, Karns City 35
District 9 Class 3A Championship Game
Clearfield 31, St. Marys 24
District 9 Class 1A Semifinals
Coudersport 28, Redbank Valley 14
District 10 Class 2A Semifinals
Farrell 49, Northwestern 10
District 10 Class 4A Semifinals
Oil City 28, Conneaut (PA) 14
Harbor Creek 35, Meadville 21
Regular Season
Bradford over Port Allegany
Brockway over DuBois
Elk County Catholic over Cameron County
Curwensville over Bucktail
Kane over Otto-Eldred
Moniteau over Punxsutawney
Eisenhower over Cochranton
McDowell over Erie High
Iroquois over Saegertown
Fairview over Seneca
Titusville over Maplewood – Game canceled
Franklin over North East
Greenville over Sharon
Mercer over Lakeview
Slippery Rock over Butler
Conneaut (Ohio) over Girard
Union City over Mercyhurst Prep
Cambridge Springs over Kennedy Catholic
Warren over Corry
RICH RHOADES (17-9)
District 9 Class 1A Semifinals
Union/A-C Valley 19, Smethport 14
District 9 Class 2A Semifinals
Brookville 35, Ridgway 20
Central Clarion County 41, Karns City 28
District 9 Class 3A Championship Game
Clearfield 28, St. Marys 14
District 9 Class 1A Semifinals
Coudersport 14, Redbank Valley 7
District 10 Class 2A Semifinals
Farrell 30, Northwestern 14
District 10 Class 4A Semifinals
Oil City 34, Conneaut 14
Meadville 21, Harbor Creek 14
Regular Season
Bradford over Port Allegany
DuBois over Brockway
Elk County Catholic over Cameron County
Curwensville over Bucktail
Kane over Otto-Eldred
Moniteau over Punxsutawney
Eisenhower over Cochranton
McDowell over Erie High
Saegertown over Iroquois
Fairview over Seneca
Maplewood over Titusville – Game canceled
Franklin over North East
Sharon over Greenville
Lakeview over Mercer
Slippery Rock over Butler
Conneaut (Ohio) over Girard
Union City over Mercyhurst Prep
Cambridge Springs over Kennedy Catholic
Warren over Corry
CHRIS ROSSETTI (20-6)
District 9 Class 1A Semifinals
Union/A-C Valley 14, Smethport 8
District 9 Class 2A Semifinals
Brookville 34, Ridgway 14
Central Clarion County 38, Karns City 28
District 9 Class 3A Championship Game
Clearfield 21, St. Marys 14
District 9 Class 1A Semifinals
Coudersport 18, Redbank Valley 14
District 10 Class 2A Semifinals
Farrell 35, Northwestern 7
District 10 Class 4A Semifinals
Oil City 28, Conneaut (Pa.) 21
Harbor Creek 24, Meadville 14
Regular Season
Bradford over Port Allegany
DuBois over Brockway
Elk County Catholic over Cameron County
Curwensville over Bucktail
Kane over Otto-Eldred
Moniteau over Punxsutawney
Eisenhower over Cochranton
McDowell over Erie High
Iroquois over Saegertown
Fairview over Seneca
Maplewood over Titusville – Game canceled
North East over Franklin
Sharon over Greenville
Lakeview over Mercer
Butler over Slippery Rock
Girard over Conneaut (Ohio)
Mercyhurst Prep over Union City
Cambridge Springs over Kennedy Catholic
Warren over Corry