Connect with us

Baseball/Softball

Thompson, Shaffer Lead the Way as Region All-Stars Named in District 10 Baseball

Region all-stars were announced for District 10 baseball, with two players sweeping Player and Pitcher of the Year awards in their respective regions.

Doing so were Slippery Rock’s Shane Thompson in Region 2 and Saegertown’s Hunter Shaffer in Region 3.

Also taking home top honors were West Middlesex’s Devin Gruver (Region 1 Player of the Year) and Richie Preston (Region 1 Pitcher of the Year), Franklin’s Carson Wible (Region 4 Player of the Year) and Luke Guth (Region 4 Pitcher of the Year) and Cathedral Prep’s Cole Constable (Region 5 Player of the Year) and Jacob Engel (Region 5 Pitcher of the Year).

The teams are voted on by region coaches.

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS

First team

Dylan Batley, Wilmington, sr., C
Garrett Heller, Wilmington, jr., 1B
Dom Serafino, Wilmington, sr., 2B
Luke Distler, Sharpsville, so., 2B
Gio Rococi, West Middlesex, jr., 3B
Rocky Serafino, Wilmington, so., 3B
Stephen Tarnoci, Sharpsville, jr., SS
Devin Gruver, Wet Middlesex, jr., SS
Brock Lenzi, Sharpsville, sr., OF
Julian Lawrence, Mercer, sr., OF
James Thomas, Sharpsville, sr., OF
Zack Rice, Conneaut (Ohio), jr., OF
Nolan Reichard, Reynolds, jr., DH
Chase Hostetler, Lakeview, jr., DH
Jake Mattocks, Mercer, jr., U
Brock Lenzi, Sharpsville, sr., P
Richie Preston, West Middlesex, jr., P

Second team

Blaze Knight, West Middlesex, jr., C
Mason Bevan, Lakeview, sr., 1B
Richie Preston, West Middlesex, jr., 1B
Jack Leipheimer, Sharpsville, jr., 1B
Hunter Hoffman, West Middlesex, sr., 2B
Davey Cochenour, Kennedy Catholic, sr., 3B
Troy Bachman, Mercer, jr., SS
Blaise Fox, West Middlesex, sr., OF
Ben Miller, Wilmington, so., OF
Stargell Fuhr, Kennedy Catholic, sr., OF
Kyle Hurley, West Middlesex, sr., DH
Josh Divens, Sharpsville, so.,
Bowen Briggs, West Middlesex, so., U
Ted Shillito, Lakeview, sr., P
Isaac Schleich, Wilmington, sr., P

       

Region champion – Sharpsville
Region player of the year – Devin Gruver, West Middlesex
Region pitcher of the year – Richie Preston, West Middlesex

REGION 2 ALL-STARS

First team

Mike McFarland, Oil City, sr., C
Joey Fazzone, Hickory, sr., 1B
Luca Bertolasio, Hickory, jr., 2B
Brett Galcik, Slippery Rock, jr., 3B
Clay Wiesen, Hickory, sr., SS
Shane Thompson, Slippery Rock, sr., OF
Landon Haggart, Grove City, sr., OF
Soren Hedderick, Greenville, so., OF
Sal Mineo, Slippery Rock, jr., OF
Santino Piccirilli, Sharon, so., DH
Gavin Beck, Meadville, jr., U
Shane Thompson, Slippery Rock, sr., P
Dylan McElhinney, Grove City, sr., P

Second team

Luke Tubbs, Grove City, sr., C
Noah Philson, Greenville, so., 1B
Braydon Porter, Greenville, jr., 2B
Rocco Tartaglione, Meadville, so., 2B
DJ Donatelli, Hickory, jr., 3B
Dante Currie, Sharon, sr., 3B
Mikey Rodrigues, Sharon, jr., SS
Jason Stanek, Sharon, sr., OF
John Hake, Grove City, sr., OF
Coldan Barr, Grove City, sr., OF
James Babcock, Greenville, sr., DH
Nick Solderich, Greenville, fr., U
Brady Walker, Meadville, jr., P
Tyson Djakovich, Hickory, jr., P
Mikey Rodrigues, Sharon, jr., P

Region champion – Hickory
Region player of the year – Shane Thompson, Slippery Rock
Region pitcher of the year – Shane Thompson, Slippery Rock

REGION 3 ALL-STARS

First team

Brock Cunningham, Cambridge Springs, sr., C
Landon Caldwell, Saegertown, sr., 1B
Reece Henderson, Rocky Grove, sr., 1B
Cole Chapman, Eisenhower, sr., 2B
Trevor Hamilton, Rocky Grove, sr., 3B
Henry Shaffer, Saegertown, jr., SS
Aaron Burkhardt, Rocky Grove, sr., OF
Michael Shields, Rocky Grove, sr., OF
Dustin Nearhoof, Saegertown, sr., OF
Brady Jardina, Cambridge Springs, jr., OF
Brok English, Eisenhower, jr., DH
Zach Blog, Saegertown, sr., U
Henry Shaffer, Saegertown, jr., P
Wyatt Barzak, Cochranton, sr., PEli Moreland, Rocky Grove, sr., P

Second team

Dylan Flinchbaugh, Saegertown, sr., C
Travis Knupp, Rocky Grove, sr., C
Bryce Kania, Cambridge Springs, jr., 1B
Jacob Woge, Maplewood, so., 2B
Blake Foulk, Cochranton, so., 3B
Isaac Clayton, Rocky Grove, sr., SS
Wyatt Barzak, Cochranton, sr., SS
Matthew Bennett, Union City, sr., OF
Kyler Shaffer, Union City, sr., OF
Wyatt Burchill, Saegertown, fr., OF
Garrett Young, Saegertown, sr., OF
Matthew DeSimone, Youngsville, so., OF
Eli Wilson, Rocky Grove, so., DH
Eli Moreland, Rocky Grove, sr., U
Landon Caldwell, Saegertown, sr., P
Ben Burkhardt, Iroquois, jr., P
Stuart Hochstetler, Maplewood, sr., P
Region champion – Saegertown
Region player of the year – Henry Shaffer, Saegertown
Region pitcher of the year – Henry Shaffer, Saegertown

REGION 4 ALL-STARS

First team

Tanner Tramontano, Girard, jr., C
Aidan McCracken, Franklin, jr., 1B
Anthony Rizzo, North East, sr., 1B
Logan Fiolek, Fairview, sr., 2B
Logan Wells, Mercyhurst Prep, jr., 3B
Aari Fox, Fairview, so., SS
Carson Wible, Franklin, sr., OF
Aiden Rubilotta, Fairview, sr., OF
Reid Courtwright, North East, jr., OF
Mike Nelligan, Mercyhurst Prep, sr., OF
Kyle Alexander, Franklin, sr., DH
Colin Bolla, Fairview, jr., U
Luke Guth, Franklin, jr., P
Jake Manendo, Mercyhurst Prep, jr., P

Second team

Jake Manendo, Mercyhurst Prep, jr., C
Hunter Thomas, Titusville, jr., 1B
Sean Houston, Fairview, sr., 1B
Caleb Doyle, Franklin, sr., 2B
Andrew Aspden, North East, so., 3B
Luke Guth, Franklin, jr., SS
Noah Kockler, Franklin, sr., OF
Preston King, Fairview, sr., OF
Ethan Nightingale, Franklin, so., OF
Austin Shady, Girard, sr., OF
Kendall Yosten, Seneca, fr., DH
Bryce Schueth, Mercyhurst Prep, fr., DH
Garrett Eddy, Northwestern, so., U
Kameron Mong, Titusville, fr., U
Aden Bulger, North East, sr., P
Sean Houston, Fairview, sr., P
Hunter Thomas, Titusville, jr., P

Region co-champions – Fairview, Titusville
Region player of the year – Carson Wible, Franklin
Region pitcher of the year – Luke Guth, Franklin

REGION 5 ALL-STARS

First team

Cole Constable, Cathedral Prep, jr., C
Cam Williamson, Harbor Creek, sr., C
Dan Snyder, McDowell, sr., 1B
Jake Banks, McDowell, jr., 2B
Eli Moon, Harbor Creek, jr., 3B
Jason Fultz, Cathedral Prep, fr., 3B
Luke Costello, Cathedral Prep, so., SS
Chris Ramos, Erie, jr., OF
JT Blum, Warren, sr., OF
Reece Colvin, Cathedral Prep, sr., OF
Jake Hower, McDowell, fr., OF
Jackson Mattocks, Cathedral Prep, sr., DH
Andrew Malec, Cathedral Prep, jr., U
Jacob Engel, Cathedral Prep, P
Dan Snyder, McDowell, sr., P
Jose Quinones, Erie, jr., P

Second team

Nick Brundage, Corry, sr., C
Patrick Sullivan, Cathedral Prep, sr., 1B
Joey Spano, Cathedral Prep, so., 2B
Nate Doutt, General McLane, sr., 3B
Karson Chamberlin, Corry, fr., SS
Logan Joncas, Corry, sr., OF
John Koshan, Cathedral Prep, jr., OF
Spencer Deitz, McDowell, jr., OF
Dan Caldwell, Fort LeBoeuf, sr., DH
Dylan Sheeder, General McLane, jr., U
Jason Fultz, Cathedral Prep, fr., P
Dan Caldwell, Fort LeBoeuf, sr., P
Region champion – Cathedral Prep
Region player of the year – Cole Constable, Cathedral Prep
Region pitcher of the year – Jacob Engel, Cathedral Prep

More in Baseball/Softball