Connect with us

Fall Sports

Region All-Stars Named in District 10 Girls’ Soccer

Mercer's Julia Balaski was voted the Region 1 Player of the Year. Photo by Chris Rossetti.

Girls soccer all-stars were released in District 10, as voted on by the region coaches.

Players of the Year include Mercer’s Julia Balaski (Region 1), Greenville’s Tori Swank and Slippery Rock’s Amanda Lewis (Region 2), Seneca’s Kendall Joint (Region 3), Villa’s Ella Raimondi (Region 4), Fort LeBoeuf’s Mackenzie Huston (Region 5) and McDowell’s Grace Emanuel (Region 6).

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS
FIRST TEAM

Taylor Kendall — Wilmington — 11 — GK
Kiley Kennis — Mercer — 12 — GK
Lindsey Martineau — Wilmington — 12 — F
Julia Balaski — Mercer — 12 — F
Bellah DiNardo — Kennedy Catholic — 12 — F
Sophia Lombardi — Kennedy Catholic — 12 — F
Devyn Bailey — Mercer — 12 — M
Jordin Frazier — West Middlesex — 12 — F
Becka Book — Wilmington — 12 — F
Reese Walker — Wilmington — 12 — M
Camryn Kollar — Wilmington — 12 — D
Delaney Fisher — Mercer — 12 — CB
Jasmine Vamosi — Sharpsville — 11 — D
Sabrina Devite — Wilmington — 11 — D
Ally Rynd — Mercer — 11 — M

SECOND TEAM

Breylnn Chambers — Kennedy Catholic — 11 — GK
Maddy Bailey — Mercer — 10 — M
Analise Hendrickson — Wilmington — 10 — F
Anna Williams — Wilmington — 12 — M
Annalee Gardner — Wilmington — 11 — M
Aeryal Marstellar — Sharpsville — 12 — F
Morgan Miller — Mercer — 10 — F
Julianne Johnson — Kennedy Catholic — 12 — D
Mallory White — Mercer — 11 — LB
Maggie Allison — Sharpsville — 12 — D
Brooke Powell — West Middlesex — 12 — LB
Maria Mitchell — Wilmington — 10 — D

Region co-champions – Mercer and Wilmington
Region player of the year – Julia Balaski, Mercer

REGION 2 ALL-STARS
FIRST TEAM

Victoria Mull — Greenville — 12 — GK
Hillary Burtner — Slippery Rock — 12 — M
Amanda Lewis — Slippery Rock — 12 — F
Emma Hays — Slippery Rock — 12 — F
Eve Miller — Slippery Rock — 11 — M
Tori Swank — Greenville — 12 — F
Beth Kulp — Grove City — 12 — M
Cam Warner — Greenville — 12 — D
Arianna Ruiz — Greenville — 12 — D
Haylie Mattson — Grove City — 11 — D
Elliana VanZandt — Grove City — 12 — D
Reese Gresgott — Slippery Rock — 12 — D

SECOND TEAM

Jocelyn Denihan — Conneaut — 12 — GK
Alexxa Miller — Hickory — 10 — GK
Hannah Plunkard — Slippery Rock — 11 — M
Brooke Arblaster — Slippery Rock — 10 — M
Victoria Badowski — Grove City — 10 — F
Santina Masters — Hickory — 12 — CM
Stacie Weimert — Greenville — 10 — M
Abby Cozad — Hickory — 11 — CM
Bailey Clark — Conneaut — 12 — CB
Hanna Wilcox — Hickory — 12 — LB
Riley Kellar — Hickory — 10 — RB
Joslyn Fusco — Conneaut — 9 — CB

Region champion – Slippery Rock
Region co-players of the year – Tori Swank, Greenville and Amanda Lewis, Slippery Rock

REGION 3 ALL-STARS
FIRST TEAM

Madison Yanc — Cambridge Springs — 12 — GK
Kendall Joint — Seneca — 12 — F
Abby Wisniewski — Seneca — 11 — M
Emma Carrier — Seneca — 12 — M
Makenzie Yanc — Cambridge Springs — 11 — F
Katie Elmquist — Eisenhower — 12 — M
Megan Strausser — Eisenhower — 12 — M
Cassie Smelko — Eisenhower — 11 — F
Lily Mueller — Eisenhower — 12 — FB
Lindsay Brinker — Seneca — 12 — D
Jordyn Ploski — Maplewood — 12 — CB
Casey Majewski — Seneca — 11 — D
Serena Spencer — Seneca — 11 — D

SECOND TEAM

Rorri Mueller — Seneca — 12 — GK
Elley Eastman — Eisenhower — 11 — M
Sage Slowikowski — Seneca — 11 — M
Olivia Pikiewicz — Seneca — 9 — M
Isobel Yasenchack — Cambridge Springs — 11 — M
Julia Gesing — Eisenhower — 10 — M
Danielle McKee — Iroquois —12 — F
Nola Zook — Cambridge Springs — 10 — CB
Payton Frank — Eisenhower — 10 — FB
Ava Nizzi — Eisenhower — 12 — CB
Aubrey Hammill — Seneca — 10 — D

Region champion – Seneca
Region player of the year – Kendall Joint, Seneca

REGION 4 ALL-STARS
FIRST TEAM

Jocelyn Tatarko — Fairview — 10 — GK
Ella Raimondi — Villa Maria — 12 — M
Brooklyn Respecki — General McLane — 11 — M
Rebecka Habursky — Mercyhurst Prep — 12 — F
Alexa Tojaga — Villa Maria — 11 — M
Sara Gennuso — Fairview — 11 — M
Sydney Rotko — General McLane — 10 — M
Teaghan Watkins — General McLane — 12 — F
Lauren Baloga — Villa Maria — 12 — D
Payton Massey — General McLane — 12 — D
Kellie Kulisec — General McLane — 12 — D
Moira Thunell — Villa Maria — 11 — D

SECOND TEAM

Addie Stark — Villa Maria — 11 — GK
Bella Dibble — General McLane — 10 — GK
Callie Cacchione — Villa Maria — 10 — M
Lily Sanders — Fairview — 12 — F
Claire Eaton — Conneaut (Ohio) — 12 — F
Olivia Dixon — Villa Maria — 9 — M
Erin Matlock — Mercyhurst Prep — 12 — M
Marisa Schnars — Mercyhurst Prep — 11 — M
Abby Walker — General McLane — 11 — M
Caitlyn Elwell — Villa Maria — 11 — D
Jillian Agnello — Fairview — 9 — D
Maisee Carrier — Fairview — 10 — D
Ella Schumacher — Mercyhurst Prep — 10 — D
Sadie Messer — Mercyhurst Prep — 11 — D

Region champion – Villa Maria
Region player of the year – Ella Raimondi, Villa Maria

REGION 5 ALL-STARS
FIRST TEAM

Lauren Green — Fort LeBoeuf — 12 — GK
Maggie Morrison — Fort LeBoeuf — 12 — ST
Lydia Kowalczyk — Fort LeBoeuf — 11 — CM
Elise Cacchione — Fort LeBoeuf — 11 — ST
Leyz Bretz — Harbor Creek — 11 — F
Bella Infantino — Harbor Creek — 10 — M
Skylar Riedel — Corry — 12 — F
Hailey Yard — Franklin — 12 — ST
Ashley Froess — Fort LeBoeuf — 10 — ST
Mackenzie Huston — Fort LeBoeuf — 12 — CB
Madi Alexander — Fort LeBoeuf — 12 — CB
Cari Twargoski — Fort LeBoeuf — 11 — MB
Lauren Adamski — Harbor Creek — 12 — ST
Lorelei Hiltabidel — Fort LeBoeuf — 11 — MB
Jordyn Nowak — Harbor Creek — 12 — D

SECOND TEAM

Trista Maloney — Harbor Creek — 11 — GK
Amelia Svetz — North East — 11 — GK
Emily Samluk — Fort LeBoeuf — 10 — CM
Evelyn Bish — North East — 10 — M
Elizabeth Svetz — North East — 12 — F
Emily Boyd — North East — 10 — M
Savannah Jones — Fort LeBoeuf — 9 — CM
Anna Shellgren — Titusville — 11 — M
Natalie Doty — Franklin — 12 — M
Val Garnica — Harbor Creek — 10 — M
Addie Ganska — Harbor Creek — 12 — SW
Lily Southwick — Titusville — 11 — LB
Lauren Billingsley — Franklin — 12 — D
Emma Pfenningwerth — Franklin — 12 — D
Catie Britt — North East — 10 — CD

Region champion – Fort LeBoeuf
Region player of the year – Mackenzie Huston, Fort LeBoeuf

REGION 6 ALL-STARS
FIRST TEAM

Olivia Whatmore — McDowell — 12 — GK
Grace Emanuel — McDowell — 11 — M
Sara Malina — McDowell — 12 — M
Abby Faulhaber — McDowell — 11 — F
Samantha Faulkner — McDowell — 12 — F
Maddi Cowburn — Bradford — 11 — F
Georgie Bickling — Warren — 11 — M
Bella Prince — Bradford — 9 — F
Eden Palkovic — Erie — 11 — M
Hannah Shepard — McDowell — 11 — D
Sarah Tomko — McDowell — 12 — D
Sabrina Cole — McDowell — 12 — D
Jenna Ellsworth — McDowell — 11 — D
Lauren Placer — Bradford — 12 — D

SECOND TEAM

Ashlyn Heynoski — Erie — 12 — GK
Alyssa Andersen — Warren — 12 — GK
Addie Phillis — Meadville — 12 — M
Audrey Smith — Warren — 11 — M
Gabby Ellsworth — McDowell — 12 — F
Ella Ordiway — Warren — 11 — M
Lennon Dailey — Warren — 12 — M
Phoebe Templin — Meadville — 12 — CM
Kaylee York — Meadville — 12 — OB
Emily Davidson — Warren — 9 — DB
Lilly Kinder — Meadville — 12 — OB
Sydney Rex — Warren — 12 — CB
Allison Torres — Erie — 11 — D

Region champion – McDowell
Region player of the year – Grace Emanuel, McDowell

More in Fall Sports