Connect with us

Basketball

Region All-Stars Named in District 10 Boys’ Hoops

Franklin's Damon Curry. Photo by Tammy Curry.

ERIE, Pa. – The District 10 boys basketball all-stars have been released, as voted on by the region coaches.

           

Clarion Office of

           

Earning Player of the Year honors were Farrell’s Nasir O’Kane (Region 1), West Middlesex’s Richie Preston (Region 2), Eisenhower’s Wyatt Lookenhouse, Cambridge Springs’ Josh Reisenauer and Union City’s Bryce Drayer (Region 3), Seneca’s Logan Kibbe (Region 4), Greenville’s Logan Lentz and Grove City’s Nathan Greer (Region 5), Franklin’s Damon Curry (Region 6) and Harbor Creek’s Nick Krahe (Region 7).

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS
FIRST TEAM

           

Nasir O’Kane, Farrell, sr.
Lamont Samuels, Farrell, jr.
Cameron Keyser, Jamestown, sr.
D’Andre Whitman, Rocky Grove, sr.
Thorsten Hart, Kennedy Catholic, so.

SECOND TEAM

Kyle Stringert, Commodore Perry, jr.
Kylon Wilson, Farrell, sr.
Danny Odem, Farrell, fr.
Remington Hart, Kennedy Catholic, sr.
Levi Hailstock, Kennedy Catholic, so.
Blayne Baker, Rocky Grove, sr.

Region champion – Farrell
Region Player of the Year – Nasir O’Kane, Farrell

REGION 2 ALL-STARS

FIRST TEAM

Jacob Mattocks, Mercer, sr.
Liam Campbell, Sharpsville, sr.
Richie Preston, West Middlesex, sr.
Gio Rococi, West Middlesex, sr.
Daemyin Mattocks, Mercer, jr.

SECOND TEAM

Haydin McLaughlin, Reynolds, sr.
Cameron Pence, Lakeview, sr.
Cody Fagley, Lakeview, so.
Braden Scarvel, Sharpsville, sr.
Lucas Fagley, Lakeview, fr.

Region champion – Mercer
Region Player of the Year – Richie Preston, West Middlesex

REGION 3 ALL-STARS
FIRST TEAM

Josh Reisenauer, Cambridge Springs, sr.
Bryce Drayer, Union City, sr.
Wyatt Lookenhouse, Eisenhower, sr.
Parker Schmidt, Cambridge Springs, jr.
Kyler Black, Eisenhower, jr.
Landon Homa, Cochranton, sr.

                   

SECOND TEAM

Chase Miller, Cochranton, sr.
Brady Greco, Saegertown, sr.
Henry Shaffer, Saegertown, sr.
Koby Hendrickson, Youngsville, sr.
Collin Jones, Saegertown, jr.

Region champion – Cambridge Springs
Region Tri-Players of the Year – Josh Reisenauer, Cambridge Springs; Wyatt Lookenhouse, Eisenhower; Bryce Drayer, Union City

REGION 4 ALL-STARS
FIRST TEAM

Logan Kibbe, Seneca, sr.
Noah Crozier, North East, jr.
Nate Edwards, Girard, jr.
Archie Murphey, Fairview, jr.
Dylan McDonald, Girard, sr.
Demetris Crosby, North East, fr.

SECOND TEAM

Jesse Jong, Erie First Christian, sr.
Louis Liu, Erie First Christian, sr.
John Seyboldt, Fairview, sr.
Anthony Collins, Erie First Christian, sr.
Geremia Dell’omo, Girard, jr.
Zach Scott, Fairview, sr.
Lucas Rupp, Seneca, jr.

Region champion – Girard
Region Player of the Year – Logan Kibbe, Seneca

   

REGION 5 ALL-STARS
FIRST TEAM

Derek Douglas, Sharon, so.
Logan Lentz, Greenville, sr.
John Sabo, Slippery Rock, sr.
Nathan Greer, Grove City, so.
Tyson Djakovich, Hickory, sr.

SECOND TEAM

Brett Loughry, Grove City, jr.
Aiden Enoch, Hickory, sr.
Noah Philson, Greenville, jr.
Gavin Lutz, Grove City, jr.
Rylan Dye, Hickory, jr.

Region champion – Grove City
Region co-Players of the Year – Logan Lentz, Greenville; and Nathan Greer, Grove City

REGION 6 ALL-STARS
FIRST TEAM

Damon Curry, Franklin, jr.
Manny Perez, Titusville, sr.
Tommy Nyquist, Warren, jr.
Jake Hornbeck, Oil City, sr.
Rylan Smith, Corry, jr.
Parks Ordiway, Warren, sr.

SECOND TEAM

Jalen Wood, Franklin, jr.
Johnathan Leccia, Franklin, sr.
Cam VanWormer, Oil City, sr.
Brady Berdine, Warren, jr.
Markus Lambert, Corry, jr.
Cole Buckley, Franklin, jr.

Region champion – Franklin
Region Player of the Year – Damon Curry, Franklin

REGION 7 ALL-STARS

FIRST TEAM

Jake Sambuchino, Cathedral Prep, sr.
Nick Krahe, Harbor Creek, sr.
Tyler Grove, McDowell, jr.
Andreas McCullum, Erie, sr.
Jay Smith, Erie, sr.
Amaree Pickens, Cathedral Prep, jr.

SECOND TEAM

Jack Burchard, Meadville, so.
Kamden Kramer, McDowell, so.
Tavion Spencer, Cathedral Prep, sr.
Ronan Dorler, Fort LeBoeuf, jr.
Logan Anderson, General McLane, jr.
Zion Barksdale, Cathedral Prep, sr.

Region co-champions – Cathedral Prep, McDowell
Region player of the year – Nick Krahe, Harbor Creek

More in Basketball