Connect with us

Fall Sports

Region All-Stars Named in D10 Volleyball

Region 6 Player of the Year Karlee Berchtold of Villa Maria.

Region all-star teams in District 10 were named, as voted on by the region coaches.

Players of the Year include Kennedy Beatty of D10 1A runner up West Middlesex in Region 1, Devyn Sokol of D10 1A champ Cochranton and Brittany Houck of Saegertown in Region 2, Maplewood’s Sadie Thomas and Sharpsville’s Cady Benedict in Region 3, Izzy Gray of D10 Class 2A champion Harbor Creek in Region 4, Kaylee Mattera of 3A champion Conneaut in Region 5 and Karlee Berchtold of Villa in Region 6.

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS

           

FIRST TEAM

Kennedy Beatty — West Middlesex — 11 — MH
Sanaa Brodie — Farrell — 12 — OH
Maya Floch — Jamestown — 12 — OH
Emily Anthony — West Middlesex — 12 — OH
Carlie Beatty — West Middlesex — 12 — MH
Abby Williams — Rocky Grove — 12 — OH
Alaina Bowers — West Middlesex — 10 — OH
Katy Briggs — West Middlesex — 12 — L

SECOND TEAM

Elizabeth Kammerdeiner — Jamestown — 12 — MH
Marissa Winland — Kennedy Catholic — 12 — MH
Jillian Mount — Mercer — 9 — S
Rylee Reed — Rocky Grove — 12 — OH
Lydia Hittle — Commodore Perry — 12 — S
DeMariah Burns — Farrell — 12 — MH
Delaney Cowger — Jamestown — 12 — S
Faith Clayton — Kennedy Catholic — 11 — S
Libby Babcock — Jamestown — 12 — L

Region champion – West Middlesex
Region player of the year – Kennedy Beatty, West Middlesex

REGION 2 ALL-STARS

FIRST TEAM

Brittany Houck — Saegertown — 12 — OH
Jaylin McGill — Cochranton — 12 — MH
Taylor Smith — Cambridge Springs — 12 — OH
Dana Jackson — Cochranton — 11 — S
Devyn Sokol — Cochranton — 11 — MH
Averie Braymer — Saegertown — 12 — MH
Abbie Schultz — Cambridge Springs — 12 — S
Taytum Jackson — Cochranton — 11 — L

SECOND TEAM

Jordyn Wheeler — Cambridge Springs — 11 — MH
Brooklyn Needler — Cochranton — 10 — MH
Maddie Dragosavac — Cambridge Springs — 11 — OP
Ella Gallo — Cochranton — 11 — OH
Kam Fuller — Saegertown — 12 — S
Angelina Sabella — Tidioute Charter — 12 — OH
Abigail Kirdahy — Saegertown — 12 — L

Region champion – Cochranton
Region co-players of the year – Devyn Sokol, Cochranton, and Brittany Houck, Saegertown

REGION 3 ALL-STARS

FIRST TEAM

Cady Benedict — Sharpsville — 12 — MH
Sadie Thomas — Maplewood — 11 — OH
Bailey Varndell — Maplewood — 11 — S
Lauren Kos — Sharpsville — 12 — S
Reese Gadsby — Lakeview — 12 — S
Kylee Loreno — Greenville — 12 — OH
Bella Ritenour — Sharpsville — 11 — MH
McKenna Crawford — Maplewood — 11 — L
Ady Kratko — Sharpsville — 12 — L

SECOND TEAM

Leah Hostetler — Lakeview — 12 — MB
Avery Brunot — Maplewood — 12 — MH
Chasie Fry — Sharpsville — 11 — OH
Sarah Cole — Titusville — 12 — OH
Emma Boland — Reynolds — 12 — OH
Rachel Lego — Wilmington — 12 — S
Breanna Hanley — Sharpsville — 11 — OH
Kara Haines — Wilmington — 11 — MB
Elsa Cole — Lakeview — 11 — L
Region champion – Sharpsville
Region co-players of the year – Sadie Thomas, Maplewood, and Cady Benedict, Sharpsville

REGION 4 ALL-STARS

FIRST TEAM

Izzy Gray — Harbor Creek — 12 — S
Rachel Brady — Corry — 12 — OH
Kayla Sharman — Girard — 12 — MH
Anna Daley — Harbor Creek — 12 — MH
Maura Benim — Harbor Creek — 12 — OH
Cadence Jones — North East — 10 — OH
Kiran Bugbee — Corry — 12 — S
Alli Flook — Harbor Creek — 12 — L

SECOND TEAM

Elena Cubero — Harbor Creek — 12 — OH
Addy Wade — Conneaut (Ohio) — 12 — MH
Miranda Nickerson — Corry — 12 — OP
Emma Willow — Fairview — 11 — MH
Sam Zank — Harbor Creek — 11 — MH
Cathryn Reynolds — Union City — 10 — MH
Anna Tranum — Mercyhurst Prep — 12 — RS
Grace Sanfillipo — North East — 10 — S
Abby Tingley — Union City — 12 — L
Tayler Elchynski — Corry — 11 — L
Region champion – Harbor Creek
Region player of the year – Izzy Gray, Harbor Creek

REGION 5 ALL-STARS

FIRST TEAM

Kaylee Mattera — Conneaut — 11 — OH
Katie Madigan — Warren — 12 — OH
Ella Stewart — Meadville — 12 — OH
Jaelyn Blood — Conneaut — 12 — MH
Raeley Gargano — Hickory — 11 — OH
Halee Mineweaser — Warren — 12 — S
Amber Clark — Conneaut — 12 — S
Hailey Conway — Grove City — 12 — L
Rylee Jones — Conneaut — 12 — L

SECOND TEAM

Carlie Reynolds — Grove City — 12 — S
Kendall Sandrock — Meadville — 12 — OH
Carly Beers — Warren — 11 — RS
Ellee Irwin — Warren — 12 — OH
Sylvia Prebor — Conneaut — 11 — MH
Cassie Smith — Grove City — 12 — OH
Summer Lucks — Warren — 10 — L
Region co-champions – Conneaut, Warren
Region player of the year – Kaylee Mattera, Conneaut

REGION 6 ALL-STARS

FIRST TEAM

Lauren Dahn — Fort LeBoeuf — 12 — OH
Audrey Friedman — Fort LeBoeuf — 12 — MH
Karlee Berchtold — Villa Maria — 12 — OH
Kasey Smith — Villa Maria — 12 — MH
Macy Testa — McDowell — 11 — OH
Alyssa Radtke — McDowell — 11 — S
Lilian Mook — General McLane — 11 — OH
Brooke Simmons — General McLane — 12 — L
Katie Proctor — Fort LeBoeuf — 12 — L

SECOND TEAM

Khadijah Nickson — Erie — 12 —OH
Karlee Kieklak — Villa Maria — 12 — OH
Chloe Rossi — Fort LeBoeuf — 12 —OH
Maddie Parks —Villa Maria — 12 — OP
Cassidy Cousins — McDowell — 12 — OH
Kerringten Wasiulewski — Fort LeBoeuf —12 — S
Willa Regal — Villa Maria —12 — S
Hailey Sliker — Villa Maria — 11 — L
Sarah Boyd — McDowell — 12 — L
Region champion – Villa Maria
Region player of the year – Karlee Berchtold, Villa Maria

More in Fall Sports