Connect with us

Fall Sports

PVCA Announces District 10 All-District Teams in Class 1A, 2A, 3A, 4A

Photo: Corry's Rachel Brady (left), Fort LeBoeuf's Anna Bayer (center), and Conneaut's Cassidy Snider (right) were all named to the PVCA All-District 10 teams. Photos by Jeff Parkin

COCHRANTON, Pa. – The Pennsylvania Volleyball Coaches’ Association All-District 10 teams were recently chosen in Classes 1A, 2A, 3A, 4A.

The Class 1A team consists of players from District 10 champion Saegertown and runner-up Cochranton, the 2A team is represented with players from six different schools, the Class 3A team has players from seven different schools on it, and the Class 4A team is represented by three players from McDowell.

Here is a look at the four teams:

 

CLASS 1A

Avery Braymer, Jr., MH – Saegertown
Amber Costella, Sr., Libero, Saegertown
Megan Heim, Jr., MH, Cochranton
Brittany Houck, Sr. OH, Saegertown
Taytum Jackson, So, Libero, Cochranton
Lexie Moore, Sr., OH, Cochranton

CLASS 2A

First Team

Cady Benedict, Jr., MH – Sharpsville
Rachel Brady, Jr., OH – Corry
Alli Flook, Jr., Libero – Harborcreek
Izzy Gray, Jr., S, Harborcreek
Chloe Leech, Sr., OH, Maplewood
Sadie Thomas, So., OH, Maplewood

Second Team

Madison Crawford, Sr., Libero, Maplewood
Ciara Davis, Sr., MH, Corry
Lindsey Mitchell, Sr., OH, Corry
Kiersten Stafford, Sr., MH, Fairview
Kameran Mayes, Sr., S, North East
Bailey Varndell, So., S, Maplewood

CLASS 3A

First Team

Anna Bayer, Sr., RS, Fort LeBouef
Karlee Berchtold, Jr., RS, Villa Maria
Rylee Jones, Jr., Libero, Conneaut
Jordan Sitler, Sr., MH, Warren
Cassidy Snider, Sr., OH, Conneaut
Mia Sorensen, Jr,m MH, Meadville

Second Team

Aniyah Anders, Sr., OH, Hickory
Lauren Dahn, Jr., OH, Fort LeBoeuf
Kaylee Mattera, So., OH, Conneaut
Kayle Seidel, Sr., OH, General McLane
Kasey Smith, Jr., MH, Villa Maria
Ella Stewart, Jr, OH, Meadville

CLASS 4A

Abby Soboleski, Sr., S, McDowell
Kelly Miller, Sr., OH, McDowell
Macy Testa, So., OH, McDowell

More in Fall Sports