Connect with us

Fall Sports

PIAA Releases Soccer, Volleyball Championship Brackets; All Tickets Must be Bought Online

MECHANICSBURG, Pa. – The PIAA Sunday released its championship brackets for boys’ and girls’ soccer and girls’ volleyball, and all tickets for games must be purchased in advance online.

The link for purchasing all tickets is available here

VOLLEYBALL

In volleyball, four District 9 and six District 10 teams have qualified for the PIAA postseason. All first-round contests are on Tuesday, Nov. 8.

           

Class 1A BracketClass 2A Bracket Class 3A BracketClass 4A Bracket

Class 4A

McDowell is the lone D9 or D10 team in the 4A bracket and the Trojans will travel to WPIAL champion Pine-Richland for a 6 p.m. clash.

Class 3A

In Class 3A, Conneaut out of District 10 and DuBois out of District 9 are in the field.

Conneaut will host WPIAL runner-up South Fayette at 6:30 p.m., while DuBois will host WPIAL third-place finisher Thomas Jefferson at 6 p.m.

Class 2A

North East and Corry qualified in Class 2A out of District 10, while Kane qualified out of District 9.

Kane will host WPIAL third-place finisher Quaker Valley at 6 p.m., while North East will face WPIAL runner-up Shenango at 6 p.m. at the Hagerty Event Center in Erie. Corry will travel to Freeport to take on the WPIAL champion Yellow Jackets at 6 p.m.

Class 1A

Oswayo Valley and Elk County Catholic are in the field from District 9 in Class 1A, while Maplewood qualified out of District 10.

This is the lone bracket with a D9 runner-up.

           

D10 matchup, as D9 runner-up ECC travels to D10 champion Maplewood for a 6 p.m. game. Oswayo Valley will host Serra Catholic, the WPIAL runner-up, at 5 p.m.

SOCCER

BOYS: Class 1A BracketClass 2A BracketClass 3A Bracket 

GIRLS: Class 1A BracketClass 2A BracketClass 3A BracketClass 4A Bracket

BOYS’ SOCCER

CLASS 3A 

District 9 champion Bradford is in the field after a dramatic subregional overtime win over Hollidaysburg, as is District 10 champ Cathedral Prep after a dominant D10 final win over Meadville.

Bradford will host WPIAL runner-up Ambridge at Parkway Field at 5 p.m., while Prep will host Plum, the No. 3 team from the WPIAL, at the Hagerty Events Center at 6 p.m.

CLASS 2A

District 10 has a pair of teams in the field, champion Mercyhurst Prep and runner-up Harbor Creek.

Mercyhurst Prep will host Quaker Valley, the third-place team from the WPIAL, at Mercyhurst University at 6 p.m., while Harbor Creek will travel to WPIAL champion Deer Lakes for a 6 p.m. contest.

CLASS 1A

District 10 champion Seneca and District 9 champion Karns City are in the field.

Karns City will host WPIAL runner-up Charleroi at 6 p.m., while District Seneca will host WPIAL third-place finisher Eden Christian, also at 6 p.m.

GIRLS’ SOCCER 

CLASS 4A

McDowell advanced to the state tournament after a PIAA subregional win over Mifflin County.

The Trojans will host Peters Township, the WPIAL runner-up, at 6 p.m.

CLASS 3A

District 9 champion Bradford is in the field after a 4-3 subregional win over Hollidaysburg, as is Warren, which went unopposed as the D10 champion, Both host first-round matchups.

Bradford will welcome WPIAL runner-up Mars to Parkway Field at 7 p.m., while Warren will play host to Plum, the WPIAL third-place finisher, at 6 p.m.

CLASS 2A

District 10 champion Fort LeBoeuf and runner-up General McLane are both in the field, as is D9 champion Clearfield.

LeBoeuf will host WPIAL third-place finisher North Catholic at 6 p.m., while Clearfield will be at home against Central at 6 p.m. McLane, meanwhile, will travel to WPIAL champion Avonworth at 6 p.m.

CLASS 1A

District 9 champion Karns City and D10 champ Mercyhurst Prep are both in the field.

Karns City will play District 6 champion Penns Valley at Philipsburg-Osceola High School at 6 p.m., while Mercyhurst Prep will play WPIAL runner-up Springdale at Mercyhurst University at 5;30 p.m.

 

More in Fall Sports