Connect with us

Spring Sports

Moniteau’s Burgoon, A-C Valley’s Blauser Named Girls’ KSAC Track & Field MVPs; All-Conference Teams Named

Baylee Blauser of A-C Valley was named the KSAC Field MVP

FRILLS CORNERS, Pa. – Moniteau Hannah Burgoon was named the KSAC Girls’ Track MVP, and A-C Valley’s Baylee Blauser was named the Field MVP, while all-conference teams were also chosen.

Burgoon was fourth at the District 9 Class 2A championship in the 1,600-meter run, while Blauser, jumping on a bad ankle, was second in the long jump – an event she was the overwhelming favorite to win if she hadn’t been hurt after putting in one of the top jumps in the state this year.

Here are the all-conference teams:

KSAC First-Team All-Conference

100m: Laiyla Russell, Cranberry
200m: Ashley Fox, Karns City
400m: Evelyn Lerch, North Clarion
co-800m: Mogan McNaughton, Clarion-Limestone
co-800m: Hannah Burgoon, Moniteau
1600m: Hannah Burgoon, Moniteau
3200m: Kalynne Ziegler, Cranberry
100m Hurdles: Rossi McMillen, Karns City
300m Hurdles: Shavon McCanna, Karns City
400m Relay: Cranberry (Eliana Wry, Merissa McCoy, Gabriella Roberts, Laiyla Russell)
1600m Relay: North Clarion (Bella Scott, Rachel Bauer, Trinity Thompson, Evelyn Lerch)
3200m Relay: North Clarion (Brynn Siegel/Bella Scott, Rachel Bauer, Trinity Thompson, Jordyn Hendrickson)
Long Jump: Baylee Blauser, A-C Valley
Triple Jump: Baylee Blauser, A-C Valley
High Jump: Hailey Campbell, Moniteau
Pole Vault: Claire Henry, Redbank Valley
Shot Put: Rebekah Ketner, North Clarion
Discus: Madison Foringer, Redbank Valey
Javelin: Ashley Fox, Karns City

KSAC Second-Team All-Conference

co-100m: Evelyn Lerch, North Clarion
co-100m: Ashley Fox, Karns City
200m: Claire Clouse, Redbank Valley
400m: Trinity Thompson, North Clarion
800m: Bella Scott, North Clarion
1600m: Morgan McNaughton, Clarion-Limestone
3200m: Hannah Burgoon, Moniteau
100m Hurdles: Merissa McCoy, Cranberry
300m Hurdles: Allie Pry, Moniteau
400m Relay: Karns City (Rossi McMillen, Ashley Fox, Natalie Hess, Karissa Hawk/Shali Slater)
1600m Relay: Cranberry (Aryanna Ferringer, Eliana Wry, Jordan Montgomery, Maria Anderson)
3200m Relay: Moniteau (Catherine Kelly, Ashley Huffman, Jenna Blauser/Mariksa Shunk, Hannah Burgoon)
Long Jump: Brooke Kessler, Clarion-Limestone
Triple Jump: Rylee Long, Moniteau
High Jump: Brooke Kessler, Clarion-Limestone
Pole Vault: Makenna Rankin, Redbank Valley
Shot Put: Autumn Stewart, Moniteau
Discus: Brooklyn Edmonds, Redbank Valley
Javelin: Morgan Stover, Cranberry

More in Spring Sports