Connect with us

Baseball/Softball

District 9 Releases 2021 Softball Brackets

Baseball and softball postseason coverage on D9and10Sports.com is brought to you by Hunter Truck, Christian Lezzer of Lezzer Realty Group, and Triple S Recycling (Located 4 miles East of Fryburg – 814-354-7327)

BROCKWAY, Pa. – District 9 released the 2021 softball playoff brackets Thursday with championship games in Class 1A, Class 2A, and Class 3A scheduled for Memorial Day, May 31, and the Class 4A title game slated for Thursday, May 27.

All title games will be at Heindl Memorial Field in DuBois.

Seven teams have entered the Class 1A tournament, five are in the Class 2A field, two are in the Class 3A field, and two are in the Class 4A field. DuBois, the lone Class 5A team in District 9, is in a subregional tournament with Districts 5 and 8. They will play Brashear out of District 8 on Tuesday, May 25 at 4 p.m. at Heindl Memorial Field.

The seedings in Class 1A, Class 2A, Class 3A, and Class 4A were determined by the District 9 Power Point formula (take the number of wins a team has and multiply it by 5 then add schedule points for each opponent regardless of the outcome – 1/2 a point for playing a Class 1A opponent, 1 point for playing a Class 2A opponent, 1 1/2 points for playing a Class 3A opponent, 2 points for playing a Class 4A opponent, 2 1/2 points for playing a Class 5A opponent, and 3 points for playing a Class 6A opponent – and divide by the number of games a team has played)

BRACKETS: Class 1AClass 2AClass 3AClass 4A • Class 4A Subregional (Coming Soon) • D6-8-9 Class 5A Subregional

CLASS 1A SEEDING

1. DuBois Central Catholic
2. Otto-Eldred
3. Elk County Catholic
4. Oswayo Valley
5. Clarion
6. Forest Area
7. Clarion-Limestone

The quarterfinal games will be played at the higher seed on Monday, May 24, with DCC getting a bye into the semifinals. C-L will be at Otto-Eldred, Forest Area will be at ECC at Benzinger Park in St. Marys, and Clarion will be at Oswayo Valley.
The semifinal games will be played at neutral sites Wednesday, May 26, with the winner of the Clarion/Oswayo Valley game playing DCC and the winner of the Forest Area/ECC Game playing the winner of the C-L/Otto-Eldred game.
District 9 will be using a “true second-place game” to determine the second seed. Therefore, the semifinal losers will play each other Monday, May 31 at Heindl Field in DuBois in a “consolation game”. If the winner of that game did not play the loser of the championship game then the loser of the championship game will play the winner of the “consolation game” in a “true-second place game” Wednesday, June 2.

CLASS 2A SEEDING

1. Keystone
2. Moniteau
3. Curwensville
4. Johnsonburg
5. Kane

The quarterfinal game between Kane and Johnsonburg will take place in Johnsonburg Monday, May 24
The semifinal games will be at neutral sites Wednesday, May 26, with the winner of the Kane/Johnsonburg game playing Keystone and Curwensville playing Moniteau

CLASS 3A SEEDING

1. Karns City
2. Punxsutawney

The championship game will be played Monday, May 31

CLASS 4A SEEDING

1. St. Marys
2. Clearfield

The championship game will be played Thursday, May 27
The winner of that game will then play in a subregional game the following week

More in Baseball/Softball