The District 10 girls basketball all-region teams, as voted on by coaches, were announced on Wednesday.
Earning player of the year honors were Kennedy Catholic’s Bellah DiNardo (Region 1), Cambridge Springs’ Maddie Yanc (Region 2), Fairview’s Hope Garrity (Region 3), Greenville’s Jaidah Rosario, and Lakeview’s Reese Gadsby (Co-Region 4), Slippery Rock’s Anna Kadlubek (Region 5) and Villa Maria’s Ava Waid and Warren’s Emma Ruhlman (Co-Region 6).
DiNardo, Yanc, Garrity, Kadlubek, Waid and Ruhlman helped lead their teams to District 10 titles in their respective classifications, with Cambridge Springs and Fairview winning the first D-10 championships in their respective program’s history.
Waid and Villa Maria advanced to the Class 4A state championship game before falling to Archbishop Wood.
The full teams are listed below.
REGION ALL-STARS
REGION 1 ALL-STARS
First team
Bellah DiNardo — Kennedy Catholic — Jr.
Halle Murcko — Reynolds — Jr.
Sanaa Brodie — Farrell — Jr.
Emily Anthony — West Middlesex — Jr.
Carlie Beatty — West Middlesex — Jr.
Second team
Taylor Tomko — West Middlesex — Jr.
Julia Balaski — Mercer — Sr.
Jaylie Green — Farrell — Jr.
Keegan McConahy — Kennedy Catholic — Sr.
Makenzie Hause — Commodore Perry — Sr.
Mackenzie Herman — Reynolds — Jr.
Region champion: Kennedy Catholic
Region player of the year: Bellah DiNardo, Kennedy Catholic
REGION 2 ALL-STARS
First team
Madison Yanc — Cambridge Springs — Jr.
Lexie Moore — Cochranton — Sr.
May Kent — Seneca — Sr.
Sadie Thomas — Maplewood — So.
Mollie Pryzbrowski — Saegertown — Jr.
Eliza Reynolds — Union City — Sr.
Second team
Izzy Eimer — Maplewood — Jr.
Riley Harvey — Cochranton — Sr.
Makenzie Yanc — Cambridge Springs — So.
Bailey Varndell — Maplewood — So.
Averie Braymer — Saegertown — Jr.
Taylor Klick — Seneca — Sr.
Ava Jones — Saegertown — Sr.
Region champion: Cambridge Springs
Region player of the year: Madison Yanc, Cambridge Springs
REGION 3 ALL-STARS
First team
Olivia Kulyk — Mercyhurst Prep — Fr.
Kayla Sharman — Girard — Jr.
Hope Garrity — Fairview — So.
Anna Tranum — Mercyhurst Prep — Jr.
Lillirose Lang — Mercyhurst Prep — So.
Second team
Torsha McCall — Fort LeBoeuf — Sr.
Sara Gennuso — Fairview — So.
Courtney McDonald — Girard — Jr.
Kameran Mayes — North East — Sr.
Abby McCall — Fairview — Sr.
Region champion: Mercyhurst Prep
Region player of the year: Hope Garrity, Fairview
REGION 4 ALL-STARS
First team
Jaidah Rosario — Greenville — Sr.
Reese Gadsby — Lakeview — Jr.
Amber Sefton — Lakeview — Jr.
Jaysina Sellers — Sharon — Sr.
Amy Batt — Greenville — Sr.
Second team
Josie Lewis — Greenville — So.
Danielle Sontheimer — Lakeview — Sr.
Ady Kratko — Sharpsville — Jr.
Chasie Fry — Sharpsville — So.
Alli Davis — Sharpsville — Jr.
Region co-champions: Greenville, Lakeview
Region co-players of the year: Jaidah Rosario, Greenville; Reese Gadsby, Lakeview
REGION 5 ALL-STARS
First team
Anna Kadlubek — Slippery Rock — Sr.
Hallie Raaebe — Slippery Rock — Sr.
Clara Hannon — Grove City — Sr.
Becca Santom — Grove City — Sr.
Camdon Bashor — Franklin — Jr.
Second team
Aniyah Anderson — Hickory — Sr.
Kelly Benson — Slippery Rock— Sr.
Rylee Jones — Conneaut — Jr.
Maryann Ackerman — Slippery Rock — Sr.
Ella McDermott — Slippery Rock — Jr.
Emma Santom — Grove City — Jr.
Hannah Reiber — Grove City — Jr.
Zelika Hartle — Franklin — Sr.
Region champion: Slippery Rock
Region player of the year: Anna Kadlubek, Slippery Rock
REGION 6 ALL-STARS
First team
Emina Selimovic — McDowell — Sr.
Ava Waid — Villa Maria — Sr.
Rachel Majewski — Villa Maria — Sr.
Emma Ruhlman — Warren — Jr.
Carissa Dunham — Villa Maria — Jr.
Second team
Riley Childress — Warren — Jr.
Sydney Keinath — McDowell — Sr.
Samantha Zank — Harbor Creek — So.
Jayden McBride — Villa Maria — Fr.
Ainsley Thunell — Villa Maria — Sr.
Torreuna Roberts — Erie — Jr.
Emily Hess — General McLane — Sr.
Region champion: Villa Maria
Region co-players of the year: Ava Waid, Villa Maria; Emma Ruhlman, Warren
The all-region teams and region players of the year are voted on by the coaches.