Connect with us

Cross Country

District 10, 9 Runners Enjoy Stellar Day At PIAA Cross Country Championships

Bradford's Korie Dixon. Photo courtesy Bradford Athletics.

HERSHEY, Pa. – It was a banner day for District 10 and District 9 runners at the PIAA Cross Country Championships on Saturday at Hershey’s Parkview Course, with the 1A and 2A girls leading the way .

Reynolds’ Hannah Wagner finished with state silver, while Wilmington’s Grace Mason was third and Seneca’s Ashley Post fifth in the Class 1A girls race.

Conneaut’s Meara Shannon was third, Bradford’s Korie Dixon fourth and Fairview’s Maddison Hayes sixth in the Class 2A girls race.

Wilmington finished third and North Clarion fourth, respectively in the Class 1A team scoring. Rachel Bauer led NC with a 24th place finish.

Also in the Class 2A race, Corry’s Hannah Smrcka was 12th and St. Marys’ Samantha Hayes 13th. St. Marys finished fifth in the team standings.

In the Class 1A race, Smethport’s Jenna Gregory was eighth and Northern Potter’s Courtney Martin 12th.

For the boys, Elk County Catholic’s Joe Wolfe raced to a seventh place finish in Class 1A, while North East’s Brock Pennington was also seventh in the Class 2A race.

McDowell’s Claire Benton was the top finisher in the Class 3A girls race, finishing 14th.

Grove City’s Gabe Nichols was 10th in the Class 2A boys race, as the Eagles finished fourth in the team standings.

Grove City’s Gabe Nichols. Photo Courtesy Grove City Cross Country

D-9/10 Finishers

1A GIRLS

2. Hannah Wagner (Reynolds) 20:22; 3. Grace Mason (Wilmington) 20:25; 5. Ashley Post (Seneca) 20:38; 8. Jenna Gregory (Smethport) 20:49; 12. Courtney Martin (Northern Potter) 21:13; 23. Willow Myers (Mercer) 21:14; 24. Rachel Bauer (North Clarion) 21:42; 33. Cheyenne Mehl (Oswayo Valley) 22:01; 34. Emma Mason (WIlmington) 22:05; 37. Hannah Burgoon (Moniteau) 22:07; 38. Sophia Bille (Elk County Catholic) 22:08; 39. Lily Smith (Sharpsville) 22:09; 40. Mikayla Montgomery (Lakeview) 22:13; 44. Jenna Blauser (Moniteau) 22:20; 49. Bethany Litwiler (Reynolds) 22:32; 60. Nicole Fair (North Clarion) 22:52; 61. Becka Book (Wilmington) 22:52; 67. Brynn Siegel (North Clarion) 23:06; 69. Jordyn Hendricskon (North Clarion) 23:08; 70. Ava Shearer (Wilmington) 23:16; 75. Kayla Aaron (North Clarion) 23:33; 76. Emma Buckley (North Clarion) 23:36; 80. Jaden Hinderliter (Wilmington) 23:43; 91. Elise Hilton (Wilmington) 24:16; 98. Maddalena DiMuccio (Wilmington) 24:39; 116. Katie Bauer (North Clarion) 26:32

Team Scores: 1. Penns Valley 37; 2. Mohawk 63; 3. Wilmington 90; 4. North Clarion 104; 5. Montrose 127; 6. Notre Dame Green Pond 141; 7. Duck Mennonite 151; 8. Wyalusing 171; 9. Windber 220; 10. Conwell-Egan 297

2A Girls

3. Meara Shannon (Conneaut) 19:45; 4. Korie Dixon  Dixon (Bradford); 6. Maddison Hayes (Fairview); 12. Hannah Smrcka (Corry) 20:31; 13. Samantha Hayes (St. Marys) 20:34; 19. Brooke Grotzinger (St. Marys) 20:47; 21. Gianna Labbiento (Sharon) 21:00;  43. Kennedy Liederbach (Oil City) 21:39; 51. Abby Steffler (Grove City) 21:59; 52.en Ann Mc Sarah Clark (Villa) 22:00; 72. Helen Ann McCormick (Villa) 22:41; 74. Kyla Johnson (St. Marys) 22:44; 83. Rue Burkett (Villa) 23:16;  84. Laura Rittenhouse (Punxsutawney) 23:17; 86. Caitlyn Taylor (Bradford) 23:30; 88. Sadie Latouf (Villa) 23:38; 93. Elizabeth Long (Punxsutawney) 23:58; 95. Kelsie Bellotti (St. Marys) 24:03; 98. Laura Raimy (Villa) 24:21; 101. Hannah Lary (Bradford) 24:36; 112. Isabella Catalone (St. Marys) 25:54; 113. Caitlin Dugan (Villa) 26:01; 115. Madison Blythe (St. Marys) 26:54; 120. Maura Caskey (St. Marys) 27:33

Team Scores: 1. Warrior Run 40; 2. Central Cambria 77; 3. North Catholic 117; 4. Blue Mountain 126; 5. St. Marys 148; 6. Bedford 156; 7. Villa 173; 8. Berks Catholic 173; 9. Merion Mercy 177; 10. Holy Redeemer 180; 11. Bonner-Prendergast 298

3A Girls

14. Claire Belton (McDowell) 19:49; 44. Morgan Roemer (DuBois) 20:52; 78. Julia Wirths (DuBois) 22:20; 86. Sara Renshaw (McDowell) 23:14; 88. Kaitlyn Stravinsky (McDowell) 23.24; 94. Katerina Farrell (McDowel) 23:51; 96. Kyla Kramer (McDowell) 24:16; 97. Lexi Pierce (McDowell) 24:39; 101. Morgan King (DuBois) 25:54; 102. Megan Ferber (McDowell) 25:58;

Team Scores: 1. North Allegheny 59; 2. State College 73; 3. West Chester Henderson 75; 4. Northeastern 80; 5. Emmaus 82; 6. Abington Heights 146; 7. McDowell 170

1A Boys

7. Joe Wolfe (Elk County Catholic) 17:13; 16. Matt Woolcock (Cranberry) 17:29; 23. Gavin Hoover (Clarion) 17:46; 25. Sam Hetrick (Saegertown) 17:57; 30. Chase Miller (Cochranton) 18:01; 35. Magnum Vincent (Rocky Grove) 18:08; 51. Landon Myer (Union City) 18:33; 52. Christian Miller (Cranberry) 18:34; 54. Kevin Sherry (Coudersport) 18:40; 58. Calvin Doolittle (Brookville) 18:45; 63. Collin Zerbe (Cranberry) 18:55; 66. Koby Buzzard (Keystone) 19:00; 73. Ethan Knapp (Rocky Grove) 19:04; 76. Connor Marteralla (Cranberry) 19:06; 85. Ethan Barrick (Lakeview) 19:21; 92. Giovanni Rococi (West Middlesex) 19:30; 96. Evan Wolfgong (Rocky Grove) 19:33; 101. Easton Adamczyk (Rocky Grove) 19:42; 104. Trevor Hamilton (Rocky Grove) 19:48; 106. Issac Clayton (Rocky Grove) 19:50; 112. Noel Bunyak (Cranberry) 20:47;

Team Scores: 1. Jenkintown 44; 2. Penns Valley 84; 3. Winchester Thurston 89; 4. Hughesville 128; 5. Holy Cross 134; 6. York Catholic 140; 7. Cranberry 155; 8. Weatherly 159; 9. Rocky Grove 202; 10. Windber 235; 11. Devon Prep 270

2A Boys

7. Brock Pennington (North East) 16:59; 10. Gabe Nichols (Grove City) 17:13; 16. Lucas Boyd (North East) 17:26; 18. Michael Grechanyy (Fairview) 17:30; 28. Cole Frazier (Hickory) 17:39; 38. Quinn McKnight (Grove City) 17:53; 42. Aidan McLaughlin (Punxsutawney) 17:58; 43. Josh Jones (Grove City) 17:58; 50. Max Dillaman (Meadville) 18:03; 53. Ben Nichols (Grove City) 18:06; 54. Astacio Deemer (DuBois) 18:08; 56. Caleb Hawke (Grove City) 18:11; 72. Ryan Cottillon (Bradford) 18:30; 75. Ian Pilon (Bradford) 18:32; 77. Joe Foradora (DuBois) 18:33; 92. Andrew Barnoff (Punxsutawney) 19:05; 94. Ryan White (DuBois)  19:06; 96. McKellen Jaramillo (DuBois) 19:11; 97. Ben Luzier (Clearfield) 19:12; 102. Alex Hemmerlin (Grove City) 19:19; 106. Cael McEwen (Grove City) 107. Jaden Yarus (DuBois) 19:27; 114. Rudy Wiliams (DuBois) 19:58; 117. Ryan Gildersleeve (DuBois) 20:17

Team Scores: 1. Lewisburg 57; 2. Central Cambria 71; 3. Kennard-Dale 81; 4. Grove City 94; 5. Greensburg Salem 142; 6. Northwestern Lehigh 168; 7. Mid Valley 170; 8. Holy Ghost Prep 192; 9. DuBois 216; 10. Archbishop Wood 241; 11. Westinghouse 279

3A Boys

44. Christian Mattern (McDowell) 17:22; 98. Nicolin Pierce (McDowell) 19:03; 99. Caleb Willis (McDowell) 19:05; 113. Jason Visosky (McDowell) 20:00; 115. Daniel Easley (McDowell) 21:18

Team Scores: 1. North Allegheny 49; 2. LaSalle College H.S. 76; 3. Downingtown West 76; 4. Hempfield 85; 5. State College 95; 6. Allderdice 144; 7. Parkland 195; 8. Abington Heights 230; 9. McDowell 232

More in Cross Country