Connect with us

Football

D9/10 Players All Over PFN Coaches Select Class 1A All-State Teams

Port Allegany's Blaine Moses. File photo by Paul Burdick.

A total of 16 District 9 and District 10 players earned were named to the PA Football News Coaches Select Class 1A All-State Team.

Four of those players – Reynolds’ Jalen Wagner (RB) and Nate Leksell (OT), as well as Port Allegany’s Blaine Moses (MLB), the D9and10Sports.com’s District 9 Player of the Year, and Keystone’s Tyler Albright (SB/HB) were first-team choices.

Port Allegany won the District 9 championship, as did Reynolds in District 10, with Port beating Reynolds in the PIAA quarterfinals.

Earning second-team honors were Port Allegany’s Noah Archer (Offensive Athlete) and Miska Young (DE), Reynolds’ Alex Winklevoss (OT) and Kolton Wilkinson (Center), Eisenhower’s Benji Bauer (RB), Kris Bunk (TE), and Caleb Penley (OLB), Brockway’s Alex Carlson (WR) and Reese Yahner (G) and Redbank Valley’s Tate Minich (SB/HB) and Curwenville quarterback Danny McGarry.

           

Brockway was the D9 runner-up and Eisenhower the D10 runner-up.

Steel High’s Alex Erby was named Player of the Year and Union’s Kim Niedbala Coach of the Year.

PAFOOTBALLNEWS.COM COACHES SELECT CLASS 1A ALL-STATE TEAM

PLAYER OF THE YEAR
Alex Erby, Steel-High

Coach of the Year
Kim Niedbala, Union Scotties

Class 1A First Team

OFFENSE

QB – Alex Erby Steelton-Highspire Rollers 6-4, 210 JR.
QB – Owen Bougher Northern Cambria Colts 5-10, 180 SR.
RB – John Shuster Windber Ramblers 5-11, 190 SR.
RB – Jalen Wagner Reynolds Raiders 6-2, 195 SR.
FB – Austin Johnson Muncy Indians 6-1, 210 SO.
SB/HB – Tyler Albright Keystone Panthers 6-0, 185 SR.
WR – Durrell Ceaser Steelton-Highspire Rollers 6-0, 170 JR.
WR – Xavier Nelson Bishop Canevin Crusaders 5’9 165 SR.
WR – Peyton Myers Northern Cambria Colts 5-9, 170 SR.
TE – Austin Smyth Northern Lehigh Bulldogs 6-3, 210 SR.
OG –  Mason Nelson Canton Warriors 6-1, 305 SR.
OG –  Andrew Erby Jr. Steelton-Highspire Rollers 6-4, 280 JR.
OT – Ryan Farrell OLSH Chargers 6-3, 290 SR.
OT –  Nate Leksell Reynolds Raiders 6-0 260 SR.
C – Jackson VanNorman Northern Lehigh Bulldogs 6-2, 245 JR.
LS – Gavin Musser Juniata Valley Green Hornets 6-2, 180 SR.
KR/PR –  Aaron Bowers Northern Bedford Panthers 6-3, 185 SO.
K – Collin Yeatts Northern Bedford Panthers 5-8, 160 SR.
OFF ATH – Max Hill Penns Manor Comets 6-1, 192 SR.
OFF ATH – Jaeion Perry Steelton-Highspire Rollers 6-1, 180 JR.

DEFENSE

DT – Tyshaun Hollins-Ali Steelton-Highspire Rollers 6-2,235 SR.
DT – Cade Schultz Minersville Battlin’ Miners 6-0, 240 JR.
DE – Eugene Green Steelhigh Rollers 6-4,205 JR.
DE – AJ Jimenez Northern Lehigh Bulldogs 6–1, 220 SR.
NG – Vinny Tagliati Homer-Center wildcats 5-10, 236 SR.
OLB Hudson Ward Canton Warriors 5-9, 160 JR.
OLB Luke Stevenosky Minersville Battlin’ Miners 5-9, 210 JR.
MLB Ben Manley Mahanoy Area 6-2, 215 SR.
MLB Blaine Moses Port Allegany Gators 6-2 205 SR.
CB Austin Allen Canton Warriors 6-2, 185 SR.
CB Ray Snyder, Jr. Minersville Battlin’ Miners 5-8, 150 SR.
S Brock Polinsky Minersville Battlin’ Miners 5-11, 175 SR.
S Ross Eyer Muncy Indians 6-5, 195 SR.
P Bryson Costa Windber Ramblers 5-10, 165 JR.
DEF ATH Weston Bellows Canton Warriors 5-10, 190 SR.

SECOND TEAM

OFFENSE

           

QB – Danny McGarry Curwensville Golden Tide 5-10, 175 SR.
QB – Braylon Thomas Union Scotties 6-2, 180 JR.
RB – Riley Parker Canton Warriors 6-0, 190 SR.
RB – Benji Bauer Eisenhower Knights 6-1, 195 SR.
FB – Taevon Legrande Steelton-Highspire Rollers 5-10, 215 JR.
SB/HB – Tate Minich Redbank Valley Bulldogs 5-11, 173 SR.
WR – Logan Kline Leechburg Blue Devils 6-1 , 195 SR.
WR – Daquan McCraw Steelton-Highspire 6-3, 180 SR.
WR – Alex Carlson Brockway Rovers 6-1 180 SR.
TE – Kris Bunk Eisenhower Knights 6’3, 200 JR.
OG – Reese Yahner Brockway Rovers 6-4 270 JR.
OG – Alex Winklevoss Reynolds Raiders 6-0, 250 SR.
OT – Isaiah Bence Homer-Center Wildcats 6-5, 282 SR.
OT – Dominic Bifano Windber Ramblers 6-1, 235 SR.
C – Kolton Wilkinson Reynolds Raiders 5-11, 220 JR.
LS – Carsen Rupp Redbank Valley Bulldogs 6-3, 235 SR.
K – Bryson Costa Windber Ramblers 5-11, 165 JR.
OFF ATH – Noah Archer Port Allegany Gators 5’10, 170 SR.
OFF ATH – Izaiah Ramos Northern Lehigh Bulldogs 6-2, 205 SR.

DEFENSE

DT – Gage Pepper Canton Warriors 6-1, 230 SR.
DT – Cagney Smith Cornell Raiders 6-4 265 SR.
DE – Daiveon Taylor Bishop Canevin 6-1 200 FR.
DE – Miska Young Port Allegany Gators 6-3 245 JR.
NG – Luke Woodley Windber Ramblers 6-0, 220 SR.
OLB – Ethan Karpowich Northern Lehigh Bulldogs 6-1, 215 SR.
OLB – Caleb Penley Eisenhower Knights 6’1, 185 SR.
MLB – Hayden Ward Canton Warriors 5-10, 170 SR.
MLB – Cody Dumm Northern Cambria Colts 5-9, 180 SR.
CB – Amari Mack Greensburg Central Catholic Centurions 5-11, 185 SR.
CB – Tyler Foley Leechburg Blue Devils 6 , 165 SR.
S – Ty Dumm Northern Cambria Colts 6-1, 170 SO.
S – Nick Frame Northern Lehigh Bulldogs 6-2, 205 SR.
P – Bailey Smith Northern Lehigh Bulldogs 6-1, 210 SR.
DEF ATH – Logan Cree Glendale Vikings 6-2 , 205 SR.
DEF ATH – Andrew McMonagle Juniata Valley Green Hornets 5-10, 190 JR.

More in Football