Connect with us

Basketball

All-Region Girls’ Hoops Teams Named in District 10

Kennedy Catholic's Layke Fields. File photo by Paul Burdick.
            

ERIE, Pa. – Region all-stars were released in District 10 girls’ basketball, as voted on by the region coaches.

                  

Region Players of the Year include Kenedy Catholic’s Layke Fields (Region 1), Maplewood’s Sadie Thomas (Region 2), Mercyhurst Prep’s Olivia Kulyk (Region 3), Wilmington’s Lia Krarup (Region 40, Warren’s Sammie Ruhlman and Conneaut’s Lainie Harrington (Co-Region 5) and Cathedral Prep’s Jayden McBride (Region 6).

The full teams are listed below.

REGION 1 ALL-STARS
FIRST TEAM

Layke Fields, Kennedy Catholic, so.
Gabby King, Farrell, sr.
Kelsey Seddon, Lakeview, sr.
Emma Mild, West Middlesex, jr.
Caitlin Stephens, West Middlesex, jr.
Isabella Bianco, Kennedy Catholic, sr.

                                      

SECOND TEAM

Hayden Keith, Kennedy Catholic, sr.
Monique Vincent, Kennedy Catholic, so.
Emma Marsteller, Lakeview, jr.
Pressley Washil, Mercer, jr.
Ava Godfrey, Mercer, jr.
Alayna Cadman, Jamestown, fr.
Bella Magestro, Kennedy Catholic, fr.

Region champion – Kennedy Catholic
Region player of the year – Layke Fields, Kennedy Catholic

REGION 2 ALL-STARS

FIRST TEAM

                          

Makenzie Yanc, Cambridge Springs, sr.
Ella Gallo, Cochranton, sr.
Sadie Thomas, Maplewood, sr.
Hailee Gregor, Saegertown, sr.
Bailey Varndell, Maplewood, sr.
Brooke VanTassel, Union City, fr.

SECOND TEAM

Jordyn Wheeler, Cambridge Springs, sr.
Madison Eimer, Maplewood, so.
Lindsey Greco, Saegertown, so.
Cathryn Reynolds, Union City, jr.
Finley Rauscher, Cambridge Springs, sr.

Region champion – Maplewood
Region player of the year – Sadie Thomas, Maplewood

REGION 3 ALL-STARS

FIRST TEAM

Olivia Kulyk, Mercyhurst Prep, jr.
Makayla Presser-Palmer, Northwestern, fr.
Lillirose Lang, Mercyhurst Prep, sr.
Lauren Konkol, Seneca, sr.
Chloe Yazembiak, Northwestern, jr.
Alex Cozzens, North East, jr.

SECOND TEAM

Clara Steinberg, Eisenhower, fr.
Alaina Rodemoyer, North East, jr.
Meghan Konkol, Seneca, sr.
Lily Polk, Girard, jr.
GiGi Gaston, North East, so.
Mia Mangini, Mercyhurst Prep, jr.
Brooke Miller, Northwestern, jr.

Region champion – Mercyhurst Prep
Region player of the year – Olivia Kulyk, Mercyhurst Prep

                                   

REGION 4 ALL-STARS

FIRST TEAM

Lia Krarup, Wilmington, so.
Josie Lewis, Greenville, sr.
Grace Cano, Greenville, sr.
Chasie Fry, Sharpsville, sr.
Delaney Callahan, Grove City, sr.

SECOND TEAM

Piper Como, Grove City, jr.
Anna Harpst, Greenville, sr.
Kimora Roberts, Hickory, so.
Reese Schaller, Greenville, sr.
Tori Kimpan, Sharpsville, sr.

Region champion – Wilmington
Region player of the year – Lia Krarup, Wilmington

REGION 5 ALL-STARS

FIRST TEAM

Lainie Harrington, Conneaut, so.
Sammie Ruhlman, Warren, jr.
Halle Kuzminski, Warren, jr.
Tayler Elchynski, Corry, sr.
Estella Adams, Franklin, jr.
Hannah Brady, Conneaut, jr.

SECOND TEAM

Maddy Marczak, Oil City, sr.
Katie Boal, Franklin, so.
Alana Stuart, Warren, so.
Alex Gallagher, Meadville, sr.
Jamie Blum, Franklin, jr.
Eliza Harrington, Conneaut, sr.

Region champion – Warren
Region co-players of the year – Lainie Harrington, Conneaut and Sammie Ruhlman, Warren

REGION 6 ALL-STARS

FIRST TEAM

Jayden McBride, Cathedral Prep, jr.
Hope Garrity, Fairview, sr.
Samantha Zank, Harbor Creek, sr.
Lena Walz, Cathedral Prep, jr.
Brooke Przybylski, Harbor Creek, so.
Caylen Spano, McDowell, jr.
Jessica Hetz, McDowell, sr.

                                  

 SECOND TEAM

Addie Biel, Cathedral Prep, so.
Tori Mayes, Cathedral Prep, sr.
Amaiya Nelson, McDowell, jr.
Aundraya Neavins, Erie, so.
Bre Heidt, Fairview, so.
Libby Opp, General McLane, so.

Region champion – Cathedral Prep
Region player of the year – Jayden McBride, Cathedral Prep

                       

More in Basketball