Connect with us

Football

2021 District 9 and District 10 Week 12 Football Predictions

The D9and10Sports.com staff – Jared Bakaysa, Andy Close, Brian Hagberg, Rich Rhoades, and Chris Rossetti, will be picking all the football games in District 9 and District 10 for the 2021 season. The Week 11 picks are below.

Fan Picks – Click to Vote

2021 Standings (Through Week 12)

Close (257-66), Rossetti (256-67), Rhoades (255-68), Hagberg (246-77), Bakaysa (234-89)

JARED BAKAYSA (8-4)

District 9 Class 1A Semifinals

Redbank Valley over Port Allegany
Smethport over Union/A-C Valley

District9 Class 2A Semifinals

Karns City over Central Clarion County
Brookville over Ridgway

District 5/9 Class 3A Subregional

Clearfield over Bedford

District 10 Class 1A Championship

Reynolds over Cochranton

District 10 Class 2A Championship

Farrell over Wilmington

District 10 Class 3A Semifinals

Slippery Rock over Hickory
Grove City over Fort LeBoeuf

District 10 Class 4A Championship

General McLane over Meadville

District 6/8/10 Class 5A Subregional

Cathedral Prep over Hollidaysburg

District 10 Class 6A Championship

McDowell over Butler

ANDY CLOSE (9-3)

District 9 Class 1A Semifinals

Redbank Valley over Port Allegany
Smethport over Union/A-C Valley

District9 Class 2A Semifinals

Karns City over Central Clarion County
Brookville over Ridgway

District 5/9 Class 3A Subregional

Bedford over Clearfield

District 10 Class 1A Championship

Reynolds over Cochranton

District 10 Class 2A Championship

Farrell over Wilmington

District 10 Class 3A Semifinals

Hickory over Slippery Rock
Grove City over Fort LeBoeuf

District 10 Class 4A Championship

Meadville over General McLane

District 6/8/10 Class 5A Subregional

Cathedral Prep over Hollidaysburg

District 10 Class 6A Championship

McDowell over Butler

BRIAN HAGBERG (9-3)

District 9 Class 1A Semifinals

Redbank Valley over Port Allegany
Smethport over Union/A-C Valley

District 9 Class 2A Semifinals

Karns City over Central Clarion County
Ridgway over Brookville

District 5/9 Class 3A Subregional

Clearfield over Bedford

District 10 Class 1A Championship

Reynolds over Cochranton

District 10 Class 2A Championship

Farrell over Wilmington

District 10 Class 3A Semifinals

Slippery Rock over Hickory
Fort LeBoeuf over Grove City

District 10 Class 4A Championship

Meadville over General McLane

District 6/8/10 5A Subregional

Cathedral Prep over Hollidaysburg

District 10 Class 6A Championship

McDowell over Butler

RICH RHOADES (11-1)

District 9 Class 1A Semifinals

Redbank Valley over Port Allegany
Union/A-C Valley over Smethport

District 9 Class 2A Semifinals

Karns City over Central Clarion County
Brookville over Ridgway

District 5/9 Class 3A Subregional

Bedford over Clearfield

District 10 Class 1A Championship

Reynolds over Cochranton

District 10 Class 2A Championship

Farrell over Wilmington

District 10 Class 3A Semifinals

Slippery Rock over Hickory
Grove City over Fort LeBoeuf

District 10 Class 4A Championship

Meadville over General McLane

District 6/8/10 Class 5A Subregional

Cathedral Prep over Hollidaysburg

District 10 Class 6A Championship

McDowell over Butler

CHRIS ROSSETTI (10-2)

District 9 Class 1A Semifinals

Redbank Valley over Port Allegany
Smethport over Union/A-C Valley

District 9 Class 2A Semifinals

Karns City over Central Clarion County
Brookville over Ridgway

District 5/9 Class 3A Subregional

Bedford over Clearfield

District 10 Class 1A Championship

Reynolds over Cochranton

District 10 Class 2A Championship

Farrell over Wilmington

District 10 Class 3A Semifinals

Slippery Rock over Hickory
Grove City over Fort LeBoeuf

District 10 Class 4A Championship

Meadville over General McLane

District 6/8/10 Class 5A Subregional

Cathedral Prep over Hollidaysburg

District 10 Class 6A Championship

McDowell over Butler

More in Football